Wieczór wspomnień

Wieczór wspomnień o Ryszardzie Szocińskim z Urzędowa – 29 czerwca 2022 r.

Grupa Literacka PRELUDIUM z Ośrodka Kultury w Urzędowie zaprezentowała montaż słowno-muzyczny o Ryszardzie Szocińskim, urodzonym w Urzędowie, o którym portal internetowy http://www.twojebieszczady.net/ wspomina:
Ryszard Szociński – urodzony się w Urzędowie (woj. lubelskie) jako poeta debiutował w 1959 roku w gdańskim tygodniku „Stoczniowiec”. Od 1970 roku mieszka w Bieszczadach, gospodaruje jako osadnik w Strzebowiskach. Za prozę uzyskał dwukrotne wyróżnienia w ogólnopolskim konkursie literackim na opowiadanie o „Bieszczadzki Laur” – w latach 1970 i 1972. Swoje wiersze drukował w regionalnej prasie, prezentował recytując w radio i rzeszowskiej telewizji. W 1997 roku „Lubelskie Bractwo Literackie” wydało pierwszy tomik jego poezji pt. „Wędrowanie”. Rok później ukazał się drugi zbiór – „Idąc przez Bieszczad”, wydany przez Wydawnictwo „Stapis”. Rok 2002 przyniósł kolejny tomik wierszy – „Jako ptaki Bieszczadu”, a w 2003 roku, na festiwalu Bieszczadzkie Anioły, miał swoją premierę pierwszy zbiór opowiadań – „Bieszczadzkie Przypadki”, wydany przez Wydawnictwo „Wrzos”. W pamiątkarskim kiosku-galerii w Cisnej (Atamania Bieszczadu) sprzedaje turystom dusiołki na wszelakie szczęście oraz dobre słowo a zaplecze jego kiosku to prawdziwy „salon literacki”, gdzie czyta się poezję, słucha się poezji i rozmawia o poezji…
Wiosną roku 2011 został eksmitowany z placu k. Siekierezady i nakazano rozbiórkę Atamanii. Sprzedawał pamiątki i książki na jednej z działek, do czasu postawienia nowej Atamanii. W październiku 2011 kiosk wrócił na swoje miejsce.
Ryszard Szociński zmarł 25.03.2018 r.
Poniżej wiersz otwierający cały zbiorek, rozpoczynający rozdział POSZUKIWANIA:
„może mi kilka daruje Pan lat
bym
mógł ocalać swoją duszę
być może
inny będzie świat
gdy
w wieczność samotnie wyruszę
gdy
już nakarmię swoje ego
galaktyk
i harmonii pyłem
i Głos usłyszę ten
dlaczego
na ziemi
między wami byłem
to skłonię przed Nim
czoło dumne
podam
swą duszę pełną strachu
i
po raz drugi jeszcze umrę
by zostać
na wszechświata dachu”
 Natomiast Grupa Literacka PRELUDIUM z Ośrodka Kultury w Urzędowie w swoim programie sięgnęła do utworów autorstwa Ryszarda Szocińskiego, prezentując teksty z różnych tomików. Uczestnikom spotkania ukazuje się postać Ryszarda Szocińskiego jako człowieka wrażliwego na ludzki los. Oczarowanego pięknem Bieszczadu. Anioły, biesy i dusiołki towarzyszą poecie przez jego całe bieszczadzkie życie. Trudne, czasem ocierające się o śmierć.
W efekcie półtoragodzinne spotkanie, obudziło wspomnienia członków rodziny Ryszarda Szocińskiego, przyjaciół, kolegów i sympatyków Jego twórczości.
Kilkadziesiąt osób uczestniczących w spotkaniu z pewnością na długo zapamięta te chwile wspólnej podróży w czasie. Będąc w Bieszczadach odwiedzi malownicze zakątki – te same, które przemierzał Ryszard Szociński. Urzędowianin z urodzenia – bieszczadnik z wyboru.
Wystąpiła Grupa Literacka PRELUDIUM w składzie: Anna Puacz, Urszula Lewandowska, Barbara Sajdak, Elżbieta Kuśmiderska, Marianna Parczyńska – autorka scenariusza, Józef Matysiak, Józef Baran oraz debiutujący Jakub Józef Baran w wierszu Ryszarda Szocińskiego „A gdy już będę za Syriuszem”:
„A gdy już będę za Syriuszem
gdy was zobaczę zlepkami atomu
poznam Prawo że już nic nie muszę
nie mogę nawet powrócić do Domu
to coś wybuchnie w mej małej nicości
jak super
nowa rozbłyśnie z daleka
poznacie po tym że kres mej miłości
zaczeka! na was po paru parsekach”
Dekoracja: Erazm Leopold Gałkowski, sympatyk PRELUDIUM – współtwórca dekoracji, Krzysztof Witek – członek PRELUDIUM, współwykonawca dekoracji oraz Izabela Dzikowska – Kuśmiderska i Alicja Parczyńska.
Oprawa wokalno – instrumentalna: utalentowany muzycznie Kazimierz Jagiełło, występujący gościnnie z Grupą Literacką PRELUDIUM. Swoim recitalem nawiązał do klimatu „Atamanii Bieszczadzkiej” i jej Gospodarza – Ryszarda Szocińskiego.