Konferencja Naukowa Towarzystwa Ziemi Urzędowskiej

23 czerwca 2023 r.
W piątek w Ośrodku Kultury w Urzędowie odbyła się Konferencja Naukowa Towarzystwa Ziemi Urzędowskiej „Budowanie mostów pomiędzy judaizmem i chrześcijaństwem na ziemiach polskich – wczoraj – dziś i jutro” wraz koncertem utworów żydowskich. Wydarzenie odbyło się dzięki udziałowi TZU w Programie Samorządu Województwa Lubelskiego WARTO BYĆ POLAKIEM. Celem Programu jest pielęgnowanie polskości i wartości patriotycznych.
Wydarzenie rozpoczęliśmy mszą świętą, której przewodniczył ks. bp. Mieczysław Cisło wraz z ks. prof. Mirosławem Wróblem i ks. dr. Andrzejem Wochem naszym proboszczem.
W konferencji uczestniczyło wielu znamienitych gości, którzy wygłosili wspaniałe wykłady. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. ks. bp Mieczysław Cisło, ks. prof. Mirosław Wróbel, prof. dr hab. Sławomir Jacek Żurek, prof. dr hab. Sabina Bober oraz prof. dr hab. Marian Surdacki.
Na zakończenie wysłuchaliśmy pięknego koncertu zespołu SZALOM CHEŁM, który przybliżył uczestnikom utwory muzyki żydowskiej.
Wydarzenie wpisało się w tegoroczne obchody upamiętniające 80. rocznicę Akcji Reinhardt, które zostały zainaugurowane w dniu 17 marca w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i potrwają do listopada 2023 r.
Dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Kraśniku i Panu Staroście Andrzejowi Rolli za udział w organizacji i wsparcie finansowe tej jakże ważnej i cennej inicjatywy.