12 marca 2023 r.
W ramach programu WARTO BYĆ POLAKIEM odbył się II Urzędowski Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych im. mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”.  Pogoda z rana przestraszyła część biegaczy, ale jak zwykle u nas bywa potem zaświeciło słońce i nie było tak źle. W sumie na trzech trasach pobiegło 200 osób po rozgrzewce, którą poprowadził Mariusz Konopa. Wydarzenie rozpoczęło się mszą świętą. Wielkim zaszczytem dla nas była obecność Pana Stanisława Gajewskiego, ps. Staś – ur. w 1930 r., żołnierza AK, Ruchu Oporu AK, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, który walczył w oddziale mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora. Świadek zranienia majora Zapory podczas walk z oddziałami UB. Zajmował się wtedy również łącznością, był także wartownikiem. Wraz z członkami Zrzeszenia WiN, przed startem odśpiewał Hymn Zaporczyków. To był bardzo piękny i wzruszający moment. Wręczenia pucharów, medali i dyplomów pamiątkowych dokonał burmistrz Urzędowa Paweł Dąbrowski wraz ze starostą kraśnickim Andrzejem Rollą. Dziękujemy za obecność WOT oraz Policji z Komendy Powiatowej w Kraśniku, którzy zawsze są dla nas wielkim wsparciem. Organizatorzy wydarzenia: Powiat kraśnicki, Gmina Urzędów, Ośrodek Kultury w Urzędowie. Patronat honorowy: Poseł na Sejm RP Kazimierz Choma, Marszałek WL Jarosław Stawiarski oraz Starosta kraśnicki Andrzej Rolla. Partnerzy wydarzenia: Urząd Marszałkowski WL, Lotto, OX2, OSP Urzędów. Patronat medialny: Polskie Radio Lublin, Gość Niedzielny, Kraśnik 24.pl, Goniec Gazeta Powiatowa.
Tak Urzędów uczcił pamięć ZAPORY i wszystkich żołnierzy wyklętych.
Na zakończenie rozgrzaliśmy się gorącą grochówką. Dziękujemy wszystkim, którzy nas nie zawiedli i byli dzisiaj z nami. Do zobaczenia za rok na kolejnym takim wydarzeniu.