Realizacja programu „Unia Dla Obywateli”  

W dniach od 29 maja do 2 czerwca 2014 roku gmina Urzędów realizowała program Unia Dla Obywateli, w której udział wzięła 30 osobowa delegacja z miasta partnerskiego Nádudvar na Węgrzech.W ramach tego programu odbyły się debaty dotyczące spraw społecznych jak również konferencje obejmujące tematy dotyczące funkcjonowania instytucji kultury i oświaty. Podjęto również tematy dotyczące funkcjonowania samorządu, pomocy społecznej, działalności  gospodarczej i współpracy z organizacjami pozarządowymi.

W pierwszym dniu pobytu odbyło się spotkanie delegacji z Węgier z przedstawicielami samorządowymi gminy Urzędów. W czasie spotkania przedstawiono główne założenia i cele projektu, czyli aktywizację i uczestnictwo społeczności gmin partnerskich w życiu społecznym i kulturowym gmin. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządu, oświaty, kultury i organizacji pozarządowych, jak również opieki społecznej i działalności gospodarczej z obu miast partnerskich.


W piątek 30 maja w sali Gminnego Ośrodka Kultury (GOK) odbyła się konferencja dotycząca realizacji projektu Unia Dla Obywateli pt. Nawiązanie międzypokoleniowego dialogu poprzez wymianę doświadczeń, idei i inspiracji, w której uczestniczyli przedstawiciele różnych instytucji i organizacji z gminy Nadudvar i gminy Urzędów. Otwarcia konferencji dokonał Wójt Gminy Urzędów Jan Woźniak. Powitał gości i wszystkich uczestników. Przedstawił główne założenia i cele projektu. Podkreślił, że realizacja tego projektu ma za zadanie zachęcać do świadomego, aktywnego i czynnego uczestnictwa obywateli w procesie integracji europejskiej oraz w życiu publicznym i społecznym. Ma doprowadzić do lepszej i bardziej ścisłej współpracy ze społeczeństwem organów administracyjnych i różnych instytucji, zarówno na poziomie europejskim, krajowym jaki i lokalnym gmin partnerskich – gminy Urzędów i gminy Nádudvar.

Podczas konferencji przedstawiciele władz samorządowych, instytucji kultury i oświaty oraz organizacji pozarządowych z terenu gminy Urzędów, zapoznali gości z miasta partnerskiego Nádudvar z działalnością i funkcjonowaniem ich placówek oraz strukturą organizacyjną.

Tomasz Wyka dyrektor GOK i prezes Towarzystwa Ziemi Urzędowskiej (TZU) przedstawił historię współpracy partnerskiej pomiędzy gminą Urzędów a Nádudvarem, podjął również temat dotyczący wspierania rozwoju lokalnych inicjatyw w zakresie tworzenia ośrodków aktywizacji społeczno – kulturalnej. Wioletta Wilkos prezes Lokalnej Grupy Działania (LGD) Kraśnik przybliżyła współpracę z samorządem, jednostkami kultury i organizacjami pozarządowymi. Jan Woźniak Wójt Gminy Urzędów w prezentacji multimedialnej przedstawił osiągnięcia gminy w zakresie społeczno-  gospodarczym. Wiesława Ciupak sekretarz gminy Urzędów omówiła temat dotyczący pobudzania aktywności społeczności lokalnych do inicjatyw obywatelskich i funduszy sołeckich. Zbigniew Gawdzik dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących (ZSO) w Urzędowie omówił fundusze unijne przeznaczone na cele oświatowe i sportowe, osiągnięcia uczniów szkół w zakresie naukowym i sportowym. Małgorzata Piłat kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej (GOPS) w Urzędowie nakreśliła temat jaki wpływ ma Unia Europejska na funkcjonowanie gminy oraz sytuację rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym. Hubert Witek  kierownik referatu działalności gospodarczej omówił temat dotyczący działalności podmiotów gospodarczych na terenie gminy. Marek Przywara Przewodniczący Rady Gminy przedstawił działania samorządu i mieszkańców gminy w sprawie odzyskania praw miejskich. Agata Twardowska pracownik GOK przedstawiła działalność Stowarzyszenia Gminna Rada Kobiet.

Następnie przedstawiciel delegacji węgierskiej wiceburmistrz miasta Nádudvar Réz Szilárd przedstawił prezentację dotyczącą pozyskiwania funduszy unijnych przez miasto Nadudvar. Uczestniczący w konferencji przedstawiciele z Nadudvar z poszczególnych instytucji przedstawili  swoich pracowników, omówili działalność swoich placówek i ich strukturę organizacyjną.

Po zakończonej konferencji delegacja udała się do ZSO w Urzędowie na część artystyczną przygotowaną przez dzieci z Przedszkola Publicznego w Urzędowie z okazji otwarcia nowego placu zabaw dla dzieci, zrealizowanego w ramach środków unijnych. Po występach przedszkolaków wszyscy przeszli na plac zabaw, który w tym momencie został poświęcony przez ks. kan Edwarda Kozyrę i oficjalnie oddany do użytku. Przeprowadzono również wśród młodzieży szkolnej konkurs wiedzy o Unii Europejskiej (UE). Kolejnym ważnym punktem programu w tym dniu było seminarium dotyczące aktywizacji seniorów w programach pomocowych UE.


W sobotę nasi goście udali się na wycieczkę po gminie, podczas której zwiedzili najciekawsze miejsca historyczne, przyrodnicze, zabytki Urzędowa oraz Izbę Tradycji Rzemiosła Artystycznego. Ważnym elementem programu w tym dniu była wizyta delegacji u lokalnego przedsiębiorcy Romana Surdackiego w Natalinie, podczas której dokonano wymiany doświadczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W tym dniu, w godzinach popołudniowych odbyły się warsztaty związane z udziałem młodzieży w pozyskiwaniu funduszy unijnych dotyczących wymiany międzynarodowej oraz możliwości korzystania z prawa europejskiego. Wieczorem odbyło się spotkanie integracyjne, w którym uczestniczyli przedstawiciele wszystkich grup społeczno – zawodowych. Tematem dyskusji na tym spotkaniu było tworzenie warunków na poziomie lokalnym do wspierania działań, debat i refleksji związanych z obywatelstwem europejskim i demokracją, wspólnymi wartościami, wspólną historią i kulturą.


W niedzielę na Rynku Urzędowskim odbył się Festyn Europejski, podczas którego zaprezentowały się grupy artystyczne z obydwu miast. Imprezy towarzyszące to: kiermasz rękodzieła artystycznego z Nádudvaru i Urzędowa, wystawa obrazów Mirosława Mroza, wystawa Klubu Kolekcjonera oraz malowanie buziaków. Nasi goście z Nadudvar i panie z Gminnej Rady Kobiet już od samego rana przygotowywali potrawy regionalne polskie i węgierskie, które nasi goście i mieszkańcy z przyjemnością degustowali. Wspólne przygotowywanie potraw węgierskich i polskich oraz ich degustacja były wspaniałą okazją do wymiany doświadczeń kulinarnych.


Poniedziałek 2 czerwca był ostatnim dniem pobytu delegacji węgierskiej w naszej gminie. W tym dniu  odbyło się seminarium, któremu przewodniczył Wójt Gminy Jan Woźniak. Omówiony został temat wykorzystania nowoczesnych technologii do wspierania partnerstwa poprzez wsparcie techniczne, akcje informacyjne i promocyjne. Podsumowano również pobyt delegacji węgierskiej w naszej gminie.  Zostały nakreślone również główne kierunki współpracy pomiędzy miastami partnerskimi Urzędów – Nádudvar na lata 2014 – 2016. Ze strony samorządu Gminy Urzędów zaproponowano tematy współpracy, które będą zrealizowane w zaplanowanym czasie.

Przedstawiciele delegacji węgierskiej wyrazili chęć współpracy z naszą miejscowością. Nawiązali do piątkowej konferencji, na której zainteresowała ich szczególnie struktura organizacji w administracji, a także system pracy w urzędach. Przybliżyli temat dotyczący otrzymywania i rozliczania dotacji unijnych na Węgrzech. Wyrazili chęć współpracy jeśli chodzi o szkolnictwo i przedszkola. Przedstawili zasady uczestnictwa urzędowskiej młodzieży w zajęciach w Nádudvar, która jest zainteresowana kaletnictwem, tkactwem i garncarstwem. Ze strony dotyczącej Opieki Społecznej możliwa jest wymiana doświadczeń w obie strony. Zaproponowano również ścisłą współpracę z organizacjami pozarządowymi. Przedstawiciele delegacji węgierskiej zaproponowali rewizytę mieszkańcom naszej gminy we wrześniu 2014 roku w ramach organizowanych  Dni Nádudvar.

Projekt Unia Dla Obywateli ukierunkowany jest na aktywne angażowanie społeczności lokalnej w proces integracji europejskiej. Dzięki temu będzie większe zainteresowanie współpracą między obywatelami i organizacjami w obu tych krajach. Poprzez wspólne działanie i wymianę doświadczeń mieszkańcy gmin Urzędów i Nadudvar będą się kontaktować i wspólnie działać w środowisku europejskim, pomimo ich różnorodności kulturowej.


STRONA GŁÓWNA