Głos Ziemi Urzędowskiej 2009


Wit Szymanek

Nowe pozycje wydawnicze

W minionym 2008 roku ukazały się drukiem dwie pozycje książkowe: Urzędów – przewodnik oraz Wspomnienia wiejskiego nauczyciela z Batorza, Urzędowa, Kraśnika.

Autorem wydawnictwa Urzędów – przewodnik jest znany regionalista, rodak ziemi kraśnickiej Zdzisław Latos oraz jego wnuk Adrian Latos. Jest to pierwsze wydawnictwo prezentujące ziemię urzędowską z uwzględnieniem zagadnień turystycznych. Przewodnik ukazuje wielowiekową historię Urzędowa, kontynuowane od średniowiecza garncarstwo, zabytki, biogramy osób szczególnie zasłużonych, tradycje patriotyczne, obiekty sakralne i przyrodę. Jest zwięzłym i przystępnym opracowaniem zarysu wiadomości o Urzędowie i miejscowościach leżących w granicach gminy, przydatnym dla turystów, a szczególnie dla młodzieży.

Przewodnik ma estetyczną szatę graficzną i jest bogato ilustrowany.

*

Wspomnienia wiejskiego nauczyciela to publikacja Zdzisława Latosa o charakterze biograficznym. Autor jest przedstawicielem pokolenia urodzonego w okresie Drugiej Rzeczypospolitej. Dziecięce lata spędził w warunkach okupacji niemieckiej a dorastał w latach powojennych w Polsce Ludowej. W książce przedstawione są dzieje osobiste autora jako nauczyciela Szkoły Podstawowej w Błażku (1951–1956), kierownika (dyrektora) szkół podstawowych w Batorzu (1956–1972) i Urzędowie (1972–1974), a następnie zastępcy inspektora Wydziału Oświaty i Wychowania w Kraśniku (1974–1984).

W pierwszej części monografii Zdzisław Latos przedstawił swój start zawodowy w trudnych warunkach wiejskich oraz rolę nauczyciela w działalności społecznej i kulturalnej na rzecz środowiska. W szerokim aspekcie nakreślił obraz społeczeństwa i wsi kraśnickiej w drugiej połowie XX wieku. W następnych częściach wspomnień autor omawia swoją pracę pedagogiczną na stanowisku dyrektora Zbiorczej Szkoły Gminnej w Urzędowie i zastępcy inspektora Wydziału Oświaty i Wychowania w Kraśniku. W końcowej części publikacji przedstawia działalność społeczną po przejściu na emeryturę.

Ogólnie biorąc, książka Wspomnienia wiejskiego nauczyciela ma charakter popularnonaukowy. Zawiera dużą ilość informacji i faktów opisanych z dużym poczuciem obiektywizmu. Przedstawia szeroką paletę nauczycieli szkół wiejskich ówczesnego powiatu kraśnickiego. Walor monografii podnosi duża ilość zdjęć i tekstów wybranych z dokumentów archiwalnych.

Obie prezentowane książki poszerzają wiedzę o regionie i stanowią ważne pozycje w katalogu wydawnictw o dziejach „małej ojczyzny”, jaką jest ziemia urzędowska i powiat kraśnicki.

*

Od momentu ukazania się opisanych powyżej książek na adres autora wpływają pisma. Oto niektóre z nich:

„Tekst poruszył mnie głęboko, bo znów stanęło mi przed oczami życie moich rodziców. Co za wspólnota doświadczeń. [...] Przypominały się nazwiska urzędników z kraśnickiego Wydziału Oświaty i nazwiska nauczycieli, bo przecież całe środowisko znało się doskonale i o każdej bardziej energicznej osobie mówiło się dużo i bardzo ciepło. [...]

Wdzięczna jestem Panu Zdzisławowi za przywołanie kilkakrotnie nazwisk moich rodziców. [...]

Środowisko nauczycielskie tak się zmieniło, że książka Pana Zdzisława wydaje mi się nie do przecenienia. Utrwala ludzi i zdarzenia i przede wszystkim lansuje ważny i cenny model nauczycielstwa.”

Wiesława Dobrowolska-Łuszczyńska

c. Wacława Gozdalskiego

Redaktor „Głosu Nałęczowa

 

„Ze wzruszeniem przeczytałam książkę pt. Wspomnienia wiejskiego nauczyciela, zawiera ona wiele i moich wspomnień z tamtych lat. Serdecznie dziękuję za utrwalenie na piśmie treści życia okresu lat pięćdziesiątych minionego wieku. Dziś młodzi ludzie, także nauczyciele, nie mają pojęcia z czym borykał się ówczesny nauczyciel.”

Janina Głąb

Prezes Towarzystwa Przyjaciół Niedrzwicy Kościelnej

 

Wspomnienia ...nauczyciela i Urzędów – przewodnik przeczytałam z dużym zainteresowaniem. [...] z Urzędowem łączy mnie wiele miłych wspomnień z młodości, tu spędzałam zawsze tydzień wakacji. Podziwiam Pana inwencję twórczą i gratuluję tego wydawnictwa.”

Halina Stępniak

Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Garbowskiej

 

„[...] gratuluję pięknej książki. Dobrze się stało, że coś takiego powstało, a Pańska osoba zasługuje na tego typu wyróżnienie.”

Józef Łukasiewicz

Redaktor czasopisma „Janowskie Korzenie”

 

 

|   Strona główna   |    Powrót   |    Do góry   |