Głos Ziemi Urzędowskiej 2009


Tomasz Wyka, Marian Smentek

 

Dni Kultury Rolnej

 

W dniach od 16 do 20 lutego 2009 roku już po raz 23. w gminie Urzędów, odbyły się Dni Kultury Rolnej, których organizatorem byli Rada i Wójt Gminy Urzędów, Związek Sadowników RP oraz Towarzystwo Ziemi Urzędowskiej.

Dzień 16 lutego poświęcony był tematyce bezrobocia w gminie Urzędów oraz sprawom związanym z rehabilitacją osób niepełnosprawnych i źródłami jej finansowania. W dniu 17 lutego producenci krzewów owocowych mieli możliwość zapoznania się z technologią uprawy krzewów jagodowych w zakresie ochrony i nawożenia. 18 lutego uczestnicy tegorocznych Dni Kultury Rolnej mieli możliwość zapoznania się z nowymi programami dotyczącymi rolnictwa i rozwoju wsi realizowanymi przez różne instytucje na szczeblu powiatowym i regionalnym. W tym dniu do małych firm skierowana była również oferta w zakresie pozyskiwania środków finansowych na rozwój drobnej przedsiębiorczości.

19 lutego poruszono problematykę biotechnologii EM – Farming TM w uprawie krzewów jagodowych z uwzględnieniem malin. W dalszej części uczestnicy spotkania mieli również możliwość zapoznania się z warunkami ubezpieczeń rolników zarówno prowadzących gospodarstwa rolne, jak i działalność pozarolniczą. Przedstawiono problematykę wypadków w rolnictwie na terenie gminy Urzędów.

„Jaki start w 2009 rok? – Ochrona, nawożenie, ciekawe oferty, cenne uwagi i spostrzeżenia”. Nad tymi problemami rozmawiano 20 lutego 2009 r. podczas Dnia Sadowniczego w ramach Dni Kultury Rolnej w Urzędowie, którego program przygotował Związek Sadowników RP.

Pierwszy wykład wygłosił dr Michał Szklarz z Akademii Rolniczej w Poznaniu. Organizmy pożyteczne i ich rola w ochronie sadów – temat niezwykle ciekawy i niezmiernie ważny ze względu na szybko zmieniające się tendencje do ograniczania stosowania środków chemicznych w sadach i jagodnikach.

Adam Fura przedstawił bardzo ciekawe spostrzeżenia i uwagi z własnych obserwacji dotyczące ciężkiego dla sadowników roku 2008. Problemy walki z parchem, które wystąpiły w ubiegłym roku niestety przeniosą się na rok 2009. Alina Lisowska omówiła Wymogi i cele zasady wzajemnej zgodności – jej wpływ na możliwości pozyskania funduszy z PROW 2007–2013.

Całość uzupełniły wykłady: Mariana Buły z firmy Arysta LifeScience Polska Sp. z o.o. związany ze zmianą logo firmy oraz o nowościach wprowadzonych na rynek w ochronie sadów oraz Małgorzaty Krawczyk z „K+S Compo” dotyczący programu nawożenia w sadach i jagodnikach. Ofertę handlową sponsora – firmy „Świć Progress-Chem” – przedstawił Grzegorz Kremeś zaś dyrektor Robert Weremczuk przedstawił informacje promocyjne firmy „Weremczuk”, dotyczące kombajnów do zbioru owoców. Rangę tegorocznego spotkania podniosło 15 firm, które gościły na konferencji.

Dużym zainteresowaniem cieszył się „Biuletyn Informacyjny” wydany w związku z V Konferencją Sadowniczą w Kraśniku.

 

  Słuchacze prelekcji w czasie Dnia Sadowniczego

 

 

|   Strona główna   |    Powrót   |    Do góry   |