Głos Ziemi Urzędowskiej 2009


Domicela Pomykalska-Wośko, Józef Baran

XXII Tydzień Kultury Zdrowotnej oraz XXVI konsultacje medyczne (11–17 listopada 2008 roku)

 

11 listopada 2008 roku (wtorek) – Obchody 90. rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski

Godz. 1000 – kościół parafialny w Urzędowie – Msza święta za Ojczyznę.

Godz. 1100 – Złożenie wieńców pod pomnikami Marszałka Józefa Piłsudskiego i Orląt Lwowskich, apel poległych.

Godz. 1145 – Akademia poświęcona 90. rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski (sala GOK): mgr Anna Wnuk – 90. rocznica Odzyskania Niepodległości; dr Zygmunt Kozak – Polska poezja patriotyczna a wychowanie młodzieży; Tak rodziła się niepodległa, wolna Polska – montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół im. W. Jagiełły, zespołów GOK i OSP; Żeby Polska była Polską Jana Pietrzaka w wykonaniu Domiceli Pomykalskiej-Wośko na zakończenie Akademii; mgr Tomasz Wyka (prezes Towarzystwa Ziemi Urzędowskiej) – omówienie programu XXII Tygodnia Kultury Zdrowotnej w Urzędowie.

12 listopada 2008 roku (środa) – Dzień Trzeźwości

Stało się tradycją, że każda środa w czasie trwania TKZ poświęcana jest problematyce trzeźwościowej. Tak było również w roku bieżącym. O godz. 900 w sali GOK odbyła się prezentacja programu profilaktycznego „Broń się. Nie trać wiary” w wykonaniu Piotra Lubertowicza „Lupiego” byłego narkomana, wokalisty, gitarzysty i autora tekstów. Tworzył on i koncertował z zespołami: „Nocna Zmiana Bluesa”, „Monkey Business”, „Chłopcy z Placu Broni” i „Dżem”. Przeszedł bardzo wiele w swoim życiu. Podczas spotkania z młodzieżą „Lupi” mówił wiele o skutkach nałogu. Mówił i śpiewał o tym, jak nałóg niszczy to, co dla niego najcenniejsze – rodzinę, pracę i wartości duchowe. Własnym przykładem ukazał, do czego prowadzi uzależnienie. Świadom wielu niebezpieczeństw i pokus czyhających na młodzież, w swoim wystąpieniu zawarł głębokie przesłanie płynące z jego twórczości. Wiarygodność jego dzieł jest tym większa, że stanowią zapis osobistych przeżyć, tęsknot i marzeń. Występ Piotra Lubertowicza to spójne dzieło traktujące o narkomanii, alkoholizmie, przemocy, pościgu za pieniędzmi, stresie, samotności i niezaradności życiowej. Podczas dwóch koncertów na widowni było blisko 700 uczniów szkół gimnazjalnych i średnich z terenu naszej gminy.

Po godz. 1700 w sali GOK odbył się mityng otwarty grup AA z Bełżyc, Kraśnika i Zakrzówka. Każdy zainteresowany mógł również skorzystać z porady terapeuty z Ośrodka Terapii Uzależnień w Kraśniku. Po mityngu, jego uczestnicy wzięli udział w spotkaniu rocznicowym grupy AA „MAT” w Klubie Abstynenta „PŁOMYK”.

13 listopada 2008 roku (czwartek)

Choroby wywołane przez nicienie jako zagrożenie epidemiologiczne to temat wykładu mgr Marii Wojtyłło i mgr Eweliny Gajewskiej z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kraśniku. W czasie prelekcji omówione zostały rodzaje chorób wywoływanych przez nicienie, ich zagrożenie dla zdrowia oraz sposoby zapobiegania skutkom zakażenia tymi pasożytami.

14 listopada 2008 roku (piątek)

Czy w gminie Urzędów mogą powstać baseny geotermalne? – na to pytanie starała się odpowiedzieć dr inż. Małgorzata Ciosmak z Politechniki Lubelskiej. W obrazowy sposób przedstawiła perspektywę wykorzystania złóż wód geotermalnych znajdujących się na terenie gminy Urzędów. Na podstawie już istniejących i wykorzystywanych odwiertów gorących źródeł na terenie naszego kraju, przedstawiła je jako alternatywę wobec tradycyjnych, drogich i stale malejących kopalnych zasobów energetycznych. W czasie dyskusji, jaka wywiązała się po prelekcji, zwrócono uwagę na jeszcze inne źródła energii odnawialnej, jakimi są energia słoneczna czy wiatrowa.

15 listopada 2008 roku (sobota)

Godz. 1000 – Ośrodek Zdrowia w Urzędowie:

Konsultacje okulistyczne – dr Domicela Pomykalska-Wośko, przyjęła 9 chorych (trzeba dodać, że uczestniczyła w konsultacjach od 25 lat).

Konsultacje ortopedyczne – dr Łukasz Matuszewski i dr Anna Wójcik, przyjęli 11 chorych.

Konsultacje neurologiczne – dr Andrzej Miazga, przyjął 15 chorych.

Razem zostało przyjętych 35 chorych.

17 listopada 2008 roku (poniedziałek)

Ośrodek Zdrowia w Urzędowie – poświęcenie i oddanie do użytku podjazdu dla osób niepełnosprawnych. W uroczystości uczestniczył dyrektor PFRON Aleksander Piechnik, zastępca dyrektora SPZOZ w Kraśniku dr Marek Kos oraz władze samorządowe.

Następnie dr n. med. Anna Jankowska z oddziału Kardiologii Szpitala Specjalistycznego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lublinie wystąpiła z prelekcją: Choroby metaboliczne a rozwój miażdżycy. W przystępny sposób omówiła wpływ chorób przemiany materii na rozwój miażdżycy, w konsekwencji doprowadzający do wystąpienia powikłań w postaci chorób serca czy udarów mózgu.

 

 

 

|   Strona główna   |    Powrót   |    Do góry   |