Głos Ziemi Urzędowskiej 2009

Bożena Mazik

Mateusz Mazik – bokser

Jednym z najbardziej utalentowanych polskich bokserów młodego pokolenia jest Mateusz Mazik. Urodził się 28 lutego 1989 r. w Żorach. Jego rodzina, zamieszkująca w Boguszowicach koło Rybnika, wywodzi się z Urzędowa. Dziadek Mateusza, Stanisław, w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku opuścił Bęczyn, wyjeżdżając na Śląsk do pracy w kopalni węgla kamiennego. Tam założył rodzinę i osiedlił się na stałe. Mimo upływu lat rodzina Mazików żywo interesuje się wszystkimi sprawami Urzędowa. W ich domu czytane są wszystkie wydawnictwa Towarzystwa Ziemi Urzędowskiej. Chociaż Mateusz nie urodził się w Urzędowie, to jednak kontakty z rodziną w Urzędowie są utrzymywane.

Mateusz Mazik sportem interesował się od najmłodszych lat. Na treningi bokserskie w hali Rybnickiego Młodzieżowego Klubu Sportowego zaczął uczęszczać pod koniec 2001 roku, mając 12 lat. Pierwszą swoją walkę stoczył na ringu w Boguszowicach w kwietniu 2002 roku, a już w październiku zdobył srebrny medal na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Rudzie Śląskiej. Następne lata to sukcesy w kategorii kadetów, w której jest najlepszy w kraju. Zdobył tytuł Mistrza Polski Kadetów w wadze 46 kg oraz Puchar Polski Kadetów w wadze 50 kg.

W 2006 roku, po wywalczeniu brązowego medalu na Mistrzostwach Polski Juniorów, został powołany do kadry Polski i reprezentował nasz kraj na Mistrzostwach Świata Juniorów odbywających się w Maroku. Zdobył tam brązowy medal dla barw Polski w kategorii papierowej 48 kg. Jest to medal historyczny, jako że poprzedni na mistrzostwach świata zdobył Andrzej Gołota 21 lat wcześniej. Osiągnięcie to zostało docenione przez Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego, który przyjął i odznaczył Mateusza medalem.

W 2007 r. odnosi kolejne sukcesy. Zdobywa Puchar Polski Juniorów. Jako najmłodszy finalista Mistrzostw Polski zdobywa swój pierwszy medal w seniorach, zostając wicemistrzem Polski w wadze 51 kg. Zdobywa też tytuł Mistrza Polski Juniorów oraz srebrny medal juniorów na Mistrzostwach Unii Europejskiej. Wygrywa Młodzieżowy Turniej Bokserski „Czarne Diamenty” i kilka pojedynków w meczach międzypaństwowych z Austrią, Litwą i Niemcami.

Rok 2008 to dalszy dynamiczny rozwój kariery Mateusza Mazika. W wadze 54 kg zdobywa pierwsze dla swego klubu mistrzostwo Polski seniorów. Zajmuje drugie miejsce w kategorii seniorów na Mistrzostwach Unii Europejskiej. Bierze udział w Mistrzostwach Europy seniorów w Liverpoolu. Był tam o krok od medalu, przegrywając w ćwierćfinale po problematycznym werdykcie sędziowskim walkę o medal z Walijczykiem Selbym.

W tym też roku zwycięża w II Grand Prix seniorów w Krakowie oraz zdobywa tytuł Mistrza Młodzieżowców w wadze koguciej.

Marzeniem Mateusza jest udział w olimpiadzie w 2012 roku i zdobycie tam złotego medalu. Cel ten jest w pełni realny, poparty jest bowiem nie tylko talentem, ale systematyczną i ciężką pracą.