Głos Ziemi Urzędowskiej 2009


Patrycja Bieńczak, Dorota Patyk

Szkolenie dla nauczycieli regionalistów – Ryki 2008

W dniach od 28 do 30 listopada 2008 roku w Rykach miało miejsce szkolenie dla regionalistów – nauczycieli z trzech powiatów: ryckiego, dęblińskiego i łukowskiego. W szkoleniu uczestniczyło ponad 80 osób. Odbyło się ono w ramach konferencji „Edukacja regionalna w szkole. Sprawdzone przykłady realizacji”. Głównymi organizatorami byli: Wojewódzka Rada Towarzystw Regionalnych w Lublinie, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie oraz Towarzystwo Przyjaciół Ryk. Współorganizatorami tego przedsięwzięcia były Starostwo Powiatowe w Rykach oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach. Była to okazja do spotkania, wymiany doświadczeń, podzielenia się wypracowanymi, konkretnymi rozwiązaniami z dziedziny edukacji regionalnej, kultywowania i promowania dziedzictwa kulturowego regionu.

Pierwszy dzień miał charakter naukowy. Zgromadzeni goście, regionaliści, nauczyciele polonistyki, historii, wiedzy o społeczeństwie mogli wysłuchać interesujących wykładów. Pokazano szerokie spektrum rodzinnych uwarunkowań procesu inkulturacji, o których mówiła profesor Alina Rynio oraz dr Piotr Magier. Historia opieki społecznej na ziemiach polskich do końca XIX wieku to kolejny wykład, który wygłosił profesor Marian Surdacki. Wszyscy prelegenci to pracownicy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Na zakończenie, uczestnicy szkolenia wysłuchali wykładu dr. Zygmunta Kozaka pt. Główne nurty poezji polskiego romantyzmu na emigracji. Pierwszy dzień konferencji zakończyła biesiada rycka z zespołem tańca ludowego „Ryki”.

Drugi dzień poświęcony był dziedzictwu kulturowemu powiatu ryckiego. Zorganizowana została wycieczka dydaktyczna po „małej ojczyźnie”, podczas której odbyła się lekcja muzealna w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej oraz zaprezentowane zostało bogactwo kulturowe Stężycy. Kolejnym etapem „podróży” nauczycieli regionalistów w drugim dniu szkolenia były warsztaty pod nazwą „Dobre i sprawdzone przykłady realizacji edukacji regionalnej”. Jako pierwsza, warsztaty poprowadziła dr Małgorzata Piotrowska, mówiąc o Edukacji leśnej w nadleśnictwach. Następnie mgr Jarosław Frąckiewicz wprowadził uczestników w nastrój tradycji wojskowej i patriotycznej, mówiąc o Izbie pamięci jako przykładzie żywej lekcji historii. Formy edukacji zaprezentowała w swym wykładzie mgr Hanna Witek, ukazując Ciekawe miejsca, ciekawych ludzi Lubelszczyzny.

Trzeci dzień przeznaczony był na ukazanie bogactwa regionu, na terenie którego odbywało się szkolenie. Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ryk Hanna Witek zaprezentowała historię Towarzystwa a mgr Bogumiła Porowska – historię Ryk.

Szkolenie ukazało, jak duże jest zainteresowanie wykorzystaniem treści regionalnych w nauczaniu i wychowaniu. Idea edukacji regionalnej dała podstawę do podjęcia działań pedagogicznych, zmierzających do pełniejszego poznania dziedzictwa kulturowego, podkreślenia własnej tożsamości, uwypuklenia wartości tkwiących we własnym regionie.

 

 

|   Strona główna   |    Powrót   |    Do góry   |