Głos Ziemi Urzędowskiej 2009


Marian Surdacki

Tour de Pologne w Urzędowie

Szosowy wyścig kolarski Tour de Pologne jest najbardziej prestiżową polską imprezą sportową, z 80-letnią tradycją. Tour de Pologne po raz pierwszy rozegrany został we wrześniu 1928 roku. Pierwszą edycję wyścigu zorganizowało Towarzystwo Cyklistów w Warszawie oraz gazeta „Przegląd Sportowy”. Wyścig od samego początku stał się jednym z największych wydarzeń sportowych Polski międzywojennej. Tradycja wyścigu została wskrzeszona w rok po zakończeniu II wojny światowej, w roku 1947. Do roku 1992 był on organizowany jako wyścig amatorski.

W roku 1993 w historii Tour de Pologne otworzył się nowy rozdział. Srebrny medalista olimpijski z 1980 roku, prekursor polskiego kolarstwa zawodowego Czesław Lang zainwestował w upadającą imprezę własne środki finansowe. W krótkim czasie stała się ona wydarzeniem światowego formatu. W wyścigu pośród ekip zawodowych, które brały udział w Tourze, zaczęły pojawiać się gwiazdy międzynarodowego kolarstwa, takie jak: Maurizio Fondriest, Laurent Brochard, Oskar Freire, Romans Vainsteins (wszyscy mistrzowie świata), Paweł Tonkow, Andy Hampsten, Marco Pantani, Aleksander Winokurow, Chris Boardman, Stuart O’Grady, Danilo Di Luca, a także najlepsi polscy zawodnicy – Zbigniew Spruch, Zenon Jaskuła i Dariusz Baranowski.

W kolejnych latach wyścig awansował w hierarchii światowych imprez kolarskich. W sezonie 2005 Tour de Pologne znalazł się w cyklu ProTour, jako jedyna tego typu impreza w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Ostatnie dwie edycje wyścigu były wielkim wydarzeniem pod względem organizacyjnym i medialnym. Wyścig, nad którym w 2008 r. honorowy protektorat sprawował Prezydent RP Lech Kaczyński, to największe wydarzenie logistyczne w polskim sporcie.

Ubiegłoroczny 65. Tour de Pologne rozgrywany był na trasie Warszawa–Kraków w dniach 14–20 września 2008 roku. Piąty etap wyścigu w dniu 18 września, liczący 239 kilometrów, prowadził z Nałęczowa do Rzeszowa. Kolarze, pokonując tę trasę, podczas deszczowej aury przejeżdżali również przez Urzędów, co było wielką atrakcją dla mieszkańców naszej gminy, ale zarazem dużym wyzwaniem organizacyjno-logistycznym i okazją do promocji miejscowości. Impreza o wielkim zasięgu międzynarodowym i wydźwięku propagandowym, choć bardzo krótko trwająca, musi zostać odnotowana w annałach Urzędowa. Triumfatorem całego ubiegłorocznego Tour de Pologne został Niemiec Jens Voit.

Podobny wyścig, nazywany dawniej Wyścigiem Dookoła Polski przejeżdżał przez Urzędów w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia (wydaje mi się, że w 1974 roku). Pamiętam go dokładnie, gdyż byłem świadkiem startu kolarzy w upalne wrześniowe południe ze skrzyżowania w Kraśniku Fabrycznym. Wśród startujących wtedy kolarzy była cała plejada wspaniałych zawodników polskich, z trzema mistrzami świata w kolarstwie amatorskim: Ryszardem Szurkowskim, Stanisławem Szozdą i Januszem Kowalskim. Dzień wcześniej byłem na stadionie „Stali” Kraśnik, na którym wyznaczono metę poprzedniego etapu, wygranego, jeśli mnie pamięć nie myli, przez innego wybitnego kolarza, specjalisty od jazdy na czas – Tadeusza Mytnika, również wielokrotnego medalisty mistrzostw świata i olimpiady w jeździe drużynowej. Nie pamiętam, czy oprócz dwu wymienionych etapów Tour de Pologne, przez Urzędów przebiegał jeszcze jakiś inny etap tego wyścigu. Wydaje mi się, że nie.

 

 

|   Strona główna   |    Powrót   |    Do góry   |