Głos Ziemi Urzędowskiej 2007


Michalina Walczak

Dni Urzędowa

 

W dniach 9–10 czerwca br. odbyły się obchody Dni Urzędowa oraz festyn rekreacyjno-sportowy gmin powiatu kraśnickiego, zorganizowane przez wójta i Radę Gminy Urzędów, Towarzystwo Ziemi Urzędowskiej oraz starostę kraśnickiego.

Poseł ziemi lubelskiej Jan Łopata, starosta kraśnicki Tadeusz Wojtak i wicestarosta kraśnicki Krzysztof Babisz podczas składania wieńców pod pomnikiem 600-lecia Urzędowa

Tegoroczne uroczystości rozpoczęto naradą samorządu gminy Urzędów z partnerskim miastem z Węgier – Nadudvarem na temat dalszej współpracy. O godzinie 15.00 w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Władysława Jagiełły odbyło się oficjalne otwarcie Dni Urzędowa przez wójta gminy – Jana Woźniaka. Następnie mgr inż. Jadwiga Jamiołkowska zaprezentowała temat Od Leszczyny do Wolskiego Boru – park kulturowy „Dolina Urzędówki”. Niestety z powodów zawodowych nie mogła przyjechać dr Grażyna Michalska i w swoim zastępstwie upoważniła dr Domicelę Pomykalską-Wośko do wygłoszenia wykładu na temat Fortyfikacje Urzędowa jako element tożsamości krajobrazu kulturowego. Na koniec sesji popularno-naukowej prof. dr hab. Marian Surdacki przeniósł wszystkich obecnych w przeszłość, dzięki wykładowi Życie codzienne i obyczaje mieszkańców Urzędowa w XVII i XVIII wieku.

 

Zwiedzanie wystaw w ZSO

Wykład prof. dr. hab. Mariana Surdackiego podczas sesji popularno-naukowej

Składanie wieńców pod tablicą Błażeja Dzikowskiego przez delegację z Węgier

Wręczanie pucharów i dyplomów uczestnikom festynu rekreacyjno-sportowego

Występ zespołu „Dzierzkowiacy”

Koncert Zespołu "Classic"

Występ zespołu tańca współczesnego GOK

Występ zespołu wokalnego z CKiP w Kraśniku

Publiczność podczas koncertu zespołu „Classic”

Z okazji XX-lecia sprawowania funkcji publicznej gospodarza gminy Urzędów, Jan Woźniak wręczył podziękowania za wieloletnią współpracę sołtysom pełniącym funkcję już piątą kadencję oraz przedstawicielom kultury, oświaty i służby zdrowia. Po wręczaniu przyszła kolej na otrzymywanie – z okazji swego jubileuszu wójt gminy otrzymał prezenty i wiązanki kwiatów od samorządowców.

Dodatkowymi atrakcjami były wystawy: medali i dokumentów związanych z XX-leciem pracy Jana Woźniaka na stanowisku wójta gminy, dorobku naukowego prof. dr. hab. Mariana Surdackiego, wydawnictw Towarzystwa Ziemi Urzędowskiej, „Gazety Urzędowskiej” i „Bractwa” oraz wystawa fotografii dokumentujących twórczość urzędowskiego rzeźbiarza Dariusza Sagana. Na zakończenie przybyli goście poczęstowani zostali obiadem przygotowanym przez kucharki ZSO.

Na niedzielę przewidziano obchody powiatowego Święta Ludowego. Uroczystości rozpoczęto o godzinie 8.30 zbiórką uczestników i pocztów sztandarowych na placu przy Gminnym Ośrodku Kultury oraz złożeniem kwiatów przy tablicy Błażeja Dzikowskiego. Następnie o godzinie 9.00 odprawiona została Msza św. w kościele parafialnym w intencji mieszkańców gminy Urzędów oraz ludowców powiatu kraśnickiego. Po mszy złożono kwiaty przy pomniku 600-lecia.

Dalsza część obchodów odbywała się na stadionie „Orła” Urzędów. Po wystąpieniu Jana Woźniaka – prezesa Zarządu Gminnego PSL w Urzędowie i Tadeusza Wojtaka – prezesa Zarządu Powiatowego PSL w Kraśniku rozpoczął się festyn rekreacyjno-sportowy gmin powiatu kraśnickiego. Pomimo zmiennej pogody chętnych nie brakowało. Wszyscy uczestnicy festynu zostali nagrodzeni medalami, pucharami i dyplomami. Po wysiłkach fizycznych można było się posilić przy stoiskach gastronomicznych, obejrzeć pokazy rękodzieła artystycznego, kowalstwa i garncarstwa oraz wystawę gołębi i ptactwa ozdobnego, a także odpocząć, podziwiając występy zespołów powiatu kraśnickiego i gminy Urzędów. Na scenie można było zobaczyć: zespół tańca współczesnego GOK, chór strażacki z Urzędowa, występ Ani Tokarczyk, teatrzyk z Bobów, dziecięcy zespół ludowy z Dzierzkowic, kapelę z Trzydnika Dużego i zespół hip-hop z CKiP w Kraśniku oraz chór „Vox Celestis”. Na koniec tegorocznych obchodów Dni Urzędowa, przybyli goście do późnego wieczora bawili się przy muzyce zespołu „Classic”.

 

|   Strona główna   |    Powrót   |    Do góry   |