Głos Ziemi Urzędowskiej 2007


Śp. Kazimiera Sowińska

(1928–2006)

 

Zarząd Towarzystwa Ziemi Urzędowskiej z głębokim smutkiem przyjął wiadomość o śmierci Kazimiery Sowińskiej. Jej osoba była związana z naszym Towarzystwem od pierwszego zjazdu w maju 1985 roku. Tu po latach ponownie odnalazła duże grono kolegów i przyjaciół z okresu swojej młodości. Z wielkim zapałem wraz z innymi włączyła się w nurt prac Towarzystwa Ziemi Urzędowskiej. Prowadziła Walne Zgromadzenia. Pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Rewizyjnej. Aktywnie uczestniczyła w posiedzeniach Zarządu TZU. Służyła radą i pomocą w wielu przedsięwzięciach, szczególnie przy odbudowie pomników i miejsc pamięci, pomagała w oprawie różnych uroczystości patriotycznych. Leżała jej na sercu troska o patriotyczne wychowanie młodego pokolenia. Organizowała spotkania z młodzieżą szkolną, by przekazywać te wartości, którymi kierowało się jej pokolenie w chwilach, kiedy należało poddawać się najwyższej próbie umiłowania swojej Ojczyzny. Bardzo zaangażowała się w wykonanie sztandaru naszego Towarzystwa.

Dopóki pozwalało jej zdrowie, starała się zawsze uczestniczyć w pracach Towarzystwa. Umiała pogodzić obowiązki rodzinne i społeczne. Pomimo że absorbowały ją obowiązki prezesa kraśnickiego Koła nr 1 Światowego Związku Żołnierzy AK, to jednak zawsze starała się uczestniczyć w pracach TZU.

Będzie jej nam bardzo brakowało. Urzędowianka z urodzenia, mieszkanka Kraśnika od młodzieńczych lat, umiała w równej mierze dzielić wypływające z serca dobro dla jednego i drugiego środowiska. Żegnało ją duże grono członków naszego Towarzystwa. Sztandar nasz dołączył do licznych pocztów sztandarowych, oddając Jej zasłużoną cześć

Jesteśmy pewni, że jej pracowite życie i serce otwarte dla innych wynagrodzi w wieczności Miłosierny Bóg.

 

Zarząd Towarzystwa Ziemi Urzędowskiej

*     *     *

20 października 2006 roku na cmentarzu parafialnym w Kraśniku odbyły się uroczystości pogrzebowe Kazimiery Sowińskiej-Smętnej, zmarłej prezes kraśnickiego Koła nr 1 Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, naszej nieodżałowanej koleżanki, której losy wpisały się dramatycznie w dzieje Ojczyzny.

Wychowana i wykształcona w duchu miłości do Boga i Ojczyzny nie mogła nie wstąpić w szeregi konspiracyjnego Wojska Polskiego, zaprzysiężona w styczniu 1944 roku z przydziałem do Wojskowej Służby Kobiet o pseudonimie „Czarna”.

Wielu z nas było z Nią po imieniu. Wielu cieszyło się Jej przyjaźnią. Drzwi Jej domu zawsze były otwarte dla żołnierzy AK i najbliższych współpracowników. Dla każdego miała cenną radę, dobre słowo i ciepły uśmiech. Była siłą napędową szeregu inicjatyw, m.in. konkursów i prelekcji w klasach licealnych. Jej zasługą było również utworzenie Młodzieżowego Koła Przyjaciół Armii Krajowej.

Niektóre sprawy leżały Jej szczególnie na sercu, przede wszystkim sytuacja materialna i bytowa żołnierzy AK. Wszystko, co czyniła było przemyślane. Traktowała swe obowiązki poważnie i rzetelnie. Nade wszystko jednak drogi przyjaciel, szanowany i niezastąpiony. Taką pozostanie w naszych sercach i pamięci.

Za swoją działalność została awansowana do stopnia porucznika i odznaczona Krzyżem Armii Krajowej i in. Zmogła ją ukryta choroba, której objawy znosiła z wrodzonym sobie optymizmem.

Nad Jej trumną pochyliły się liczne sztandary. Pożegnalne przemówienia kapelana ks. kanonika Aleksandra Bacy, prezesa Zarządu Okręgu ŚZŻ AK profesora Stanisława Wołoszyna i dr. Bogdana Dankiewicza były wyrazem zasług Zmarłej dla działalności niepodległościowej, szacunku i sympatii, jaką cieszyła się w społeczności lokalnej.

Zarząd Koła nr 1 ŚZŻAK w Kraśniku

Słowo od rodziny

Kazimiera Sowińska-Smętna z domu Paszkowska, córka Konstantego i Stanisławy, urodziła się 2 stycznia 1928 roku w Urzędowie. Tu ukończyła szkołę powszechną.

W 1943 r. rozpoczęła naukę na tajnych kompletach. We wrześniu tegoż roku wstąpiła do Wojskowej Służby Kobiet podległej placówce Armii Krajowej w Urzędowie. Od lutego do sierpnia 1945 r. była w Ruchu Oporu Armii Krajowej.

Maturę zdała w 1947 r. w Kraśniku, a następnie rozpoczęła studia ekonomiczne na KUL. Po 2 latach przerwała naukę, wyszła za mąż i poświęciła się wychowaniu dzieci. W tym czasie brała aktywny udział w pracach społecznych Komitetu Rodzicielskiego Szkoły Podstawowej nr 1 i Liceum Ogólnokształcącego w Kraśniku.

W 1978 r. po śmierci męża zajęła się prowadzeniem rodzinnej firmy.

W latach 1990–1994 była radną pierwszej demokratycznie wybranej Rady Miejskiej Kraśnika. W dowód uznania za zaangażowanie społeczne i aktywną działalność na rzecz miasta została zaproszona do Kapituły wybierającej Kraśniczanina Roku.

W 1987 r. weszła w skład komitetu organizującego wmurowanie tablicy upamiętniającej walkę z Niemcami żołnierzy Armii Krajowej obwodu „Jemioła” Janów Lubelski–Kraśnik. Na początku lat 90. zaangażowała się w tworzenie i działalność kraśnickiego koła SZŻAK, którego została wybrana prezesem. Funkcję tę pełniła do końca. Działalności koła poświęciła swój czas i serce.

Organizowała liczne uroczystości rocznicowe, spotkania AK-owców z młodzieżą, brała udział w Krajowych Zjazdach Delegatów ŚZŻAK.

 

Kazimiera Sowińska w otoczeniu byłych żołnierzy AK podczas poświęcenia pomnika w miejscu, w którym zginął „Miś” z oddziału „Zapory”

 

 

 

Podczas poświęcenia tablicy w Bożej Woli (1994 r.)

 

W 1995 r. sprowadzono ziemię z cmentarza żołnierzy AK w Borowiczach na cmentarz kraśnicki pod Krzyż Katyński. Była bardzo zaangażowana w zorganizowanie tej akcji. Jej zasługą było utworzenie młodzieżowego Koła Przyjaciół Armii Krajowej i zorganizowanie w szkołach średnich konkursu wiedzy o AK „Polska Walcząca”.

Za swoją działalność odznaczona została: Złotą Odznaką Zasługi ŚZŻAK, Krzyżem Armii Krajowej oraz Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

Przez całe życie czuła się bardzo związana z Urzędowem; tak naprawdę nigdy nie przestała być urzędowianką. Należała do założycieli TZU i aktywnie uczestniczyła w jego pracach.

Była osobą mądrą, wrażliwą, ciepłą a jednocześnie pogodną, towarzyską, życzliwą ludziom. Dlatego skupiała wokół siebie rodzinę i przyjaciół.

Zmarła 17 października 2006 roku.

 

 

 

|   Strona główna   |    Powrót   |    Do góry   |