Głos Ziemi Urzędowskiej 2007


Andrzej Rolla

 

Od Szkoły Rolniczej do Zespołu Szkół im. Orląt Lwowskich

 

Pięćdziesięcioletnia tradycja szkolnictwa rolniczego w gminie Urzędów sięga roku 1957, kiedy to z inicjatywy kierownika Szkoły Podstawowej Stefana Peimela powstała Szkoła Przysposobienia Rolniczego. Była to jedna z czterech szkół rolniczych w powiecie kraśnickim i miała swą siedzibę w Szkole Podstawowej w Urzędowie.

W roku szkolnym 1970/1971 SPR została przekształcona w 2-letnią Zasadniczą Szkołę Rolniczą, na bazie której w latach 1977–1978 powstało 3-letnie Technikum Rolnicze dla Pracujących. Od roku 1976 do 1996 szkoły rolnicze w Urzędowie były filią Zespołu Szkół Rolniczych w Kluczkowicach, który objął je opieką dydaktyczną, metodyczną i administracyjną.

Funkcje kierowników szkoły lub dyrektorów pełnili: Stefan Peimel (1957–1972), Zdzisław Latos (1972–1974), Jan Osiak (1974–1976), Władysław Matysiak (1976–1978), Maria Gozdalska (1978–1980), Walenty Biguszewski (1980–1991), Wiesława Piwowarek (1991–1996), Andrzej Rolla (od 1996 do chwili obecnej).

Momentem przełomowym dla szkolnictwa rolniczego w Urzędowie była zmiana siedziby szkoły (1995 r.) oraz dzień 1 września 1996 r., kiedy to dzięki staraniom kierownika filii pani mgr inż. Wiesławy Piwowarek i wójta gminy Urzędów mgr. inż. Jana Woźniaka, Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wyraził zgodę na przekształcenie filii w samodzielną jednostkę administracyjną.

1 lutego 1997 r. powstał Zespół Szkół Rolniczych, w skład którego weszły: 3-letnia Zasadnicza Szkoła Rolnicza o kierunku ogólnorolniczym (specjalność: ogrodnictwo) oraz 3-letnie Wieczorowe Technikum Rolnicze dla Dorosłych (specjalność: uprawa roślin, hodowla zwierząt).

 

 

Zespół Szkół im. Orląt Lwowskich w Urzędowie

 

Od 1 stycznia 1999 r. organem prowadzącym szkołę jest powiat kraśnicki, który 1 września 2000 r. powołał Liceum Techniczne o profilu rolniczo-spożywczym, przygotowujące przyszłych absolwentów do pracy w dziedzinie przetwórstwa rolniczego. Dnia 1 września 2001 r. WTR dla Dorosłych rozpoczęło kształcenie według nowego programu nauczania: technik rolnik, specjalność: „Podstawy sadownictwa i warzywnictwa”.

Reforma szkolnictwa ponadgimnazjalnego wchodząca do szkół 1 września 2002 r. przyniosła wiele zmian. Dotyczyła ona również tej szkoły, która dostosowując się do nowej sytuacji społeczno-gospodarczej poszerzyła ofertę edukacyjną o kierunki informatyczne i usługowe. Nie zrezygnowano jednak z kształcenia rolniczego, które w chwili obecnej istnieje w formie egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

Znamiennym świadectwem wyżej wymienionych przeobrażeń był dzień 1 września 2002 r., kiedy to Rada Powiatu przekształciła Zespół Szkół Rolniczych w Zespół Szkół. W skład Zespołu weszły:

1. Liceum Profilowane,

2. Liceum Techniczne,

3. Technikum,

4. Zasadnicza Szkoła Zawodowa,

5. Wieczorowe Technikum Rolnicze dla Dorosłych, specjalność: „Podstawy warzywnictwa i sadownictwa”,

6. Policealne Studium Zawodowe: technik informatyk.

Dnia 4 czerwca 2003 r. odbyła się podniosła uroczystość nadania szkole imienia i sztandaru. Od tego momentu nosi ona zaszczytne imię Orląt Lwowskich.

Obecnie szkoła kształci w następujących kierunkach i profilach:

1. Liceum Profilowane: profil usługowo-gospodarczy i zarządzanie informacją,

2. Technikum: technik informatyk,

3. Szkoła Policealna – zawody: technik informatyk i technik handlowiec.

Uczniowie mają zapewnioną ciągłość kształcenia dzięki Szkole Policealnej kształcącej w wyżej wymienionych kierunkach.

Brak w ofercie Wieczorowego Technikum Rolniczego wynika ze zmian systemu edukacji w Polsce, które spowodowały likwidację tego typu szkół w 2005 roku. W jego miejsce powołano Technikum Uzupełniające.

Miarą popularności szkoły jest ciągły wzrost liczby uczniów, oddziałów i profili. Dla przykładu w roku szkolnym 2000/2001 w szkole uczyło się 172 uczniów, w 2003/2004 – 275 uczniów, w 2004/2005 – 359 uczniów, a w 2005/2006 – 413 uczniów i słuchaczy w 13 oddziałach. Rekrutacja na rok szkolny 2005/2006 była najwyższa w historii szkoły: 6 klas pierwszych (3 dzienne i 3 wieczorowe). Obecnie w 14 oddziałach do szkoły uczęszcza 436 uczniów, pochodzących z Urzędowa i okolicznych gmin: Dzierzkowic, Józefowa, Wilkołaza i miasta Kraśnika.

 

Dane liczbowe dotyczące miejsca zamieszkania uczniów i słuchaczy za okres trzech lat

Rok szkolny

Urzędów

Kraśnik

Pozostałe

2004/2005

168

108

183

2005/2006

175

133

105

2006/2007

171

173

192

 

Młodzież ma możliwość rozwijania i doskonalenia swojej wiedzy z zakresu informatyki oraz innych przedmiotów dzięki dostępowi do programów komputerowych i Internetu. Niedawno Zespół Szkół otrzymał trzecią pracownię komputerową pozyskaną z EFS, wyposażoną w 20 komputerów klasy Pentium IV oraz Internetowe Centrum Multimedialne (znajdujące się w pomieszczeniu biblioteki szkolnej), wszystkie z oprogramowaniem systemowym Windows XP i użytkowym Office 2003 oraz pakietem programów dydaktycznych i multimedialnych.

Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze prowadzi 31 pedagogów posiadających odpowiednie przygotowanie zawodowe. Większość z nich ma dodatkowe kwalifikacje zdobyte na studiach podyplomowych. Aktualnie 9 nauczycieli zdobyło uprawnienia egzaminatora OKE, a 2 uprawnienia do przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

Grono nauczycielskie przez ostatnie kilka lat zostało znacznie powiększone i zmienione. Pracę w tej szkole rozpoczęło wielu młodych, pełnych zapału ludzi, którzy stworzyli przyjazną atmosferę, sprzyjającą zarówno nauczycielom, jak i uczniom. Kilku pedagogów angażuje się w pracę Towarzystwa Ziemi Urzędowskiej na czele z dyrektorem Andrzejem Rollą (członek Zarządu TZU). Z kolei w skład zespołu redakcyjnego „Głosu Ziemi Urzędowskiej” wchodzą: pani Marianna Parczyńska, pani Katarzyna Tomaszewska, pan Leszek Gozdalski. Przy szkole działa Klub Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, który powstał za sprawą kilku osób z grona pedagogicznego. Działalność Klubu jest doskonałą okazją do integracji ze środowiskiem lokalnym, zważywszy na to, że cieszy się on popularnością wśród wielu urzędowian spoza szkoły.

Trudna praca dydaktyczna i wychowawcza nauczycieli przynosi z roku na rok coraz bardziej zadowalające efekty, czego dowodzą wyniki egzaminu maturalnego (pozytywny wynik uzyskało 79,48% abiturientów) oraz w ponad 80% zdany egzamin zawodowy przez słuchaczy Szkoły Policealnej (średnia krajowa to 35%).

Przy szkole działa Państwowa Komisja Egzaminacyjna do przeprowadzania egzaminu kwalifikacyjnego na tytuł rolnika. W latach 2004–2006 kwalifikacje rolnicze w ten sposób zdobyło ponad 250 osób, które mogą przejąć i prowadzić gospodarstwo, ubiegać się o rentę strukturalną i pozyskiwać fundusze z Unii Europejskiej.

Uczniowie wykonują prace na rzecz najbliższego otoczenia; objęli opieką zabytkowe wały oraz pomnik „Orląt Lwowskich”.

Szkoła oferuje bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych poprzez:

–  działalność „Koła Miłośników Żywego Słowa”, które przygotowuje okolicznościowe apele, montaże słowno-muzyczne uświetniające uroczystości szkolne i środowiskowe. Młodzież bierze udział w konkursach recytatorskich i przeglądach zespołów artystycznych, promując powiat kraśnicki. Atmosfera panująca w Kole oraz duże zaangażowanie jego członków w pracę sprzyja rozwojowi talentów uzdolnionych i ambitnych uczniów. Opiekunką koła jest pani Marianna Parczyńska, wspierana przez panią Elżbietę Gąsiorowską;

–  pracę w „Kole Artystycznym” na czele z panią Elżbietą Żarkowską, która skupia utalentowaną plastycznie młodzież naszej szkoły. Koło przygotowuje oprawę imprez i uroczystości szkolnych, doskonali umiejętność posługiwania się różnorodnymi technikami plastycznymi;

–  umożliwienie młodzieży uczestnictwa w licznych konkursach szkolnych, np. związanych z patronem, jak i pozaszkolnych: Wojewódzki Konkurs Ortograficzny, Konkurs Historyczny „Polska Walcząca”, Powiatowy Przegląd Kolęd, Pastorałek i Zespołów Kolędniczych, Olimpiada Wiedzy o Unii Europejskiej, Konkurs Wiedzy Pożarniczej, Olimpiada Teologii Katolickiej;

–  rozwijanie zdolności redaktorskich poprzez pracę w szkolnej „Gazetce Orląt” (wydawanej od czerwca 2004 roku) pod kierunkiem pani Katarzyny Tomaszewskiej;

–  dodatkowe zajęcia sportowe pod opieką pana Piotra Mazurka. Młodzież, pomimo braku warunków treningowych, może poszczycić się dobrymi wynikami, m.in. w tenisie stołowym chłopców (III miejsce w powiecie), w sztafetowych biegach przełajowych (III miejsce w rejonie), halowej piłce nożnej chłopców (II miejsce w rozgrywkach rejonowych), piłce ręcznej (II miejsce w mistrzostwach powiatu), koszykówce (III miejsce w skali powiatu). Wszystkie te sukcesy młodzież osiąga pod okiem nauczycieli wychowania fizycznego: pana Piotra Mazurka i pana Rafała Tarnowskiego;

–  włączenie się szkoły do programu „Sieć szkół promujących zdrowie”, a tym samym udział w „Olimpiadzie Wiedzy o Zdrowiu” i akcji edukacyjnej „Zdolny do zdrowia”, mających na celu promowanie zdrowego stylu życia, akcji krwiodawstwa;

–  uczestnictwo w projekcie „Kuźnia Młodych Talentów” organizowanym przez Fundację „Młoda Demokracja”.

W bieżącym roku Zespół Szkół został zakwalifikowany do Projektu „Nasza Szkoła”. Jest on realizowany ze środków unijnych i stawia sobie za cel zwiększenie możliwości i szans rozwoju szkół oraz umożliwienie uczniom zdobywania dodatkowej wiedzy i umiejętności ułatwiających dalszą edukację i rozwój zawodowy. Na realizację tych zadań szkoła może uzyskać dotację w wysokości 110 000 zł.

Co roku około 40 uczniów korzysta ze stypendium w ramach działania Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego „Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne”, projekt „Matura szansą na przyszłość – program stypendialny w powiecie kraśnickim”.

Szkoła poświęca dużo uwagi bezpieczeństwu swych uczniów. Sprawnie funkcjonuje w niej Program Wychowawczy, Program Profilaktyczny oraz Program Przeciwdziałania Absencji Uczniów, co sprzyja dyscyplinie i eliminowaniu zagrożeń. Mimo trudnych warunków lokalowych udaje się unikać sytuacji niebezpiecznych dla zdrowia i życia wychowanków.

Zespół Szkół w Urzędowie jest placówką, która od kilku lat aktywnie uczestniczy w kształceniu dorosłych. Za cel nadrzędny przyjęto wychowanie dorosłego społeczeństwa w naszym regionie, a także zapewnienie mu przez oświatę szerokich i bogatych form aktywności społecznej, edukacyjnej i kulturalnej. Szkoła corocznie organizuje szkolenia mające na celu podnoszenie i zmianę kwalifikacji zawodowych mieszkańców wsi.

„Orlęta Lwowskie” są widoczne w środowisku lokalnym poprzez czynne angażowanie się w życie kulturalno-oświatowe, obchody świąt narodowych, kultywowanie tradycji patriotycznych i regionalnych. Wyrazem tego jest coroczna organizacja Dnia Patrona oraz współpraca z Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, chórem strażackim, parafią rzymskokatolicką, Gminnym Ośrodkiem Kultury, Towarzystwem Ziemi Urzędowskiej. Już kilkakrotne występy młodzieży tej szkoły – pod opieką pani Marianny Parczyńskiej czy pani Elżbiety Gąsiorowskiej – w Gminnym Ośrodku Kultury uświetniły obchody Święta Niepodległości.

Szkoła utrzymuje kontakt ze szkołami z Krasnegostawu, Zamościa i Tomaszowa Lubelskiego, również mającymi za patrona Orlęta Lwowskie.

Wychowanie patriotyczne młodzieży jest jednym z priorytetów działalności Zespołu Szkół. Grono pedagogiczne twardo stoi na stanowisku, że bez znajomości historii swojego kraju i regionu młody człowiek nie może czuć się pełnoprawnym obywatelem zjednoczonej Europy. W dowód uznania za godne propagowanie wzniosłych ideałów wśród młodzieży, sztandar szkoły i dyrektor Andrzej Rolla zostali odznaczeni Krzyżem Drugiej Obrony Lwowa.

W latach 1999–2002 na terenie szkoły działała Katolicka Wszechnica Ludowa powołana przez Kurię Metropolitalną w Lublinie. Celem działania KWL była edukacja mieszkańców wsi połączona z ewangelizacją. Wykłady skierowane były do ludzi młodych, którym nie są obojętne sprawy zagrożenia środowiska, ale w szczególności życie na wsi i dobro narodowe. Wszechnica działała w cyklu trzyletnim. W czasie jej trwania mieszkańcy wsi co tydzień brali udział w spotkaniach prowadzonych przez wykładowców zapraszanych z: Akademii Rolniczej w Lub-linie, Instytutu Medycyny Wsi, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Izby Rolniczej, Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Wojewódzkiego, Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Najważniejszym zadaniem szkoły jest przygotowanie młodych do samodzielnego podjęcia pracy w sferze gospodarczej na bazie małej i średniej przedsiębiorczości. Jest to tym bardziej uzasadnione, że w naszym rejonie w obecnych czasach nie można liczyć na gotowe miejsca pracy, ich liczba z roku na rok maleje i jedynym wyjściem jest podjęcie własnej inicjatywy.

Przez okres 50 lat szkołę ukończyło ponad 2000 uczniów. Absolwenci podejmują pracę we własnych gospodarstwach rolnych, studiują na wyższych uczelniach, pełnią różne funkcje zawodowe i społeczne. Wielu z nich w murach tej szkoły spotkało swych partnerów życiowych.

Największą bolączką szkoły jest baza lokalowa. Na dzień dzisiejszy istnieje gotowy projekt rozbudowy obiektu o halę sportowo-widowiskową i część dydaktyczną z salami lekcyjnymi. W realizacji tych zamierzeń szkoła liczy na wsparcie funduszy Unii Europejskiej.

 

|   Strona główna   |    Powrót   |    Do góry   |