Głos Ziemi Urzędowskiej 2006


DARZ BÓR

 

Edward Ciosmak, Ryszard Pinkiewicz

 

Koło Łowieckie Nr 19 „Cyranka” w Urzędowie

 

Koło Łowieckie „Cyranka” w Urzędowie jest jednym

z najstarszych w Polsce. Nic w tym dziwnego. Teren, który dzierżawi to Koło leży w dawnych, jeszcze królewskich lasach. To tutaj i w okolicy Dzierzkowic łowcy królewscy polowali na zwierzynę, aby zapewnić wystarczającą ilość żywności na wyprawy wojenne, w tym na epokową bitwę pod Grunwaldem w 1410 roku. Stąd pochodzi również nazwa terenów „Zwierzyniec”, czyli miejsce słynące z obfitości zwierzyny łownej. Tradycje łowieckie są tu bardzo długie. 58 lat temu, dla kontynuacji wielowiekowych zwyczajów powstało koło „Cyranka”. Założycielami Koła byli: Mikołaj Boguszewski, Tadeusz Tatara, Stanisław Wołoszyn oraz Jan i Stefan Stecowie. Jako jedni z pierwszych do Koła wstąpili: Edward Cieślicki, Józef Jaroszyński, Marian Mandryla, Antoni Marecki, Aleksander Surdacki, Stanisław Witek – ojciec długoletniego łowczego i prezesa koła Kazimierza Witka. W rodzinie Witków tradycje myśliwskie podtrzymuje obecnie Hubert Witek syn Kazimierza.

Koło „Cyranka” dzierżawi obecnie w gminach Urzędów, Józefów, Opole Lubelskie i Dzierzkowice dwa obwody łowieckie, to jest około 12 000 ha, w tym 1000 ha lasów, w których utrzymują się dziki, sarny i inna zwierzyna leśna. Pozostałe tereny to obszary polne. Koło liczy 61 członków, w tym dwie kobiety:

1. Belkiewicz Bogdan

2. Bęczyński Zdzisław

3. Bijak Ryszard – Sekretarz

4. Bis Piotr

5. Bożek Andrzej

6. Chomik Konstanty

7. Ciempiel Roman

8. Ciempiel Zbigniew

9. Cieszyński Marian

10. Dacka Jerzy

11. Dudek Wiesław

12. Garbacz Mariusz

13. Garbacz Stanisław – Skarbnik

14. Górniak Dariusz

15. Górniak Jan

16. Górski Antoni

17. Grzebulski Tomasz

18. Grzymkowski Artur

19. Jacniacki Marian

20. Jakóbczyk Stanisław

21. Jakóbczyk Piotr

22. Jaroszyński Marian

23. Jurak Piotr

24. Kaspruś Adam

25. Kowalski Janusz

26. Krasnowski Piotr

27. Kwiatkowski Henryk

28. Lis Małgorzata

29. Lis Piotr

30. Maruszewski Stanisław

31. Masiak Marian

32. Masiak Paweł

33. Michalak Stanisław

34. Michalec Andrzej

35. Michalec Grzegorz

36. Michalec Józef

37. Michalec Leszek

38. Milczech Paweł

39. Niewielski Waldemar

40. Perduta Roman

41. Pietroń Mariusz

42. Pinkiewicz Hubert

43. Pinkiewicz Ryszard – Prezes

44. Plichta Tomasz

45. Płecha Dariusz

46. Przywara Jan

47. Puzoń Ryszard

48. Sobieszczańska Violetta

49. Sokołowski Henryk

50. Stępniak Andrzej

51. Toporowski Jerzy

52. Trętowicz Sylwester

53. Witek Hubert

54. Witek Janusz

55. Wołoszyn Andrzej

56. Wołoszyn Wiesław

57. Wojtaszek Janusz

58. Wyka Adam

59. Wyka Marian – Łowczy

60. Wyka Wojciech

61. Stec Wiesław

Nowy Zarząd został wybrany przed rokiem. Chociaż pracuje nie tak długo, daje się zauważyć wzrost liczebności zwierzyny łownej. Myśliwi jednak nie tylko polują, ale ich działalność ma także charakter wielkiej dbałości o stan i zdrowotność zwierzyny w łowisku. Ostatnio zakupiono i wypuszczono na wolność 200 młodych bażantów, które dobrze zadomowiły się i są widoczne w łowisku. Myśliwi z Koła „Cyranka” nie tylko pozyskują zwierzynę i zasiedlają nową. Prowadzą również, we współpracy ze szkołami, dokarmianie w okresie zimowym. Często odwiedzają szkoły, organizując spotkania z młodzieżą popularyzujące ochronę przyrody, poznawanie jej walorów, przez co wzbogacają wiedzę i uatrakcyjniają lekcje szkolne. Fundują również nagrody. Młodzież współpracuje z myśliwymi przy zdejmowaniu sideł i wnyków, gromadzeniu karmy na zimę.

W naturalnym środowisku zwierzęta posiadają również wrogów, którzy w odniesieniu do gospodarki łowieckiej są szkodnikami. Zalicza się do nich wałęsające się koty i psy, a także lisy. Na zasobność łowisk mają wpływ także choroby, warunki atmosferyczne w okresie rozrodczym, kłusownictwo, wnykarstwo i chemizacja rolnictwa.

Na terenie obwodów łowieckich Koła „Cyranka” zdarzają się przypadki kłusownictwa. Zazwyczaj pozyskiwanie zwierzyny w sposób niezgodny z prawem wiąże się z lokalnym zubożeniem społeczeństwa. Zdarzały się nawet przypadki śmiertelne wśród kłusowników.

Koło „Cyranka” jest przywiązane do tradycji. Na 45-lecie istnienia ufundowano medal okolicznościowy, a na 50. rocznicę, staraniem myśliwych, wybudowano kapliczkę ich patrona – św. Huberta, przy wjeździe do Wolskiego Boru, w okolicy leśniczówki. Co roku odprawiane są tam okolicznościowe nabożeństwa.

 

 

 

Członkowie Koła Łowieckiego „Cyranka”

 

 

|   Strona główna   |    Powrót   |    Do góry   |