Głos Ziemi Urzędowskiej 2006


Parafia Dzierzkowice

 

Historia Dzierzkowic jest zarazem historią parafii Dzierzkowice. Pierwsza wzmianka o parafii Dzierzkowice znajduje się w Liber beneficjorum Jana Długosza. Parafia od roku 1405 posiadała opiekę królów. Proboszczami byli zazwyczaj księża, którzy pełnili przez pewien czas obowiązki kapelanów królewskich. Dzięki królewskiej opiece nie łatwo było wejść innowiercom do parafii Dzierzkowice. W drugiej połowie XVI wieku starostowie urzędowscy ograbili kościół i na krótki czas przeszedł on w ręce protestantów. Lud dzierzkowicki jednak trwał przy wierze katolickiej i korzystał z kościoła w Popkowicach.

Obecny kościół pod wezwaniem św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa i Męczennika został wzniesiony w latach 1730–1748 staraniem plebana dzierzkowickiego Józefa Piekarskiego. Konsekrowany w 1750 r. przez biskupa Kajetana Sołtyka.

Kościół jest drewniany, konstrukcji zrębowej, oszalowany – twór polskiego ducha, polskiej myśli i polskiego piękna. W roku 1891 został gruntownie odrestaurowany i znacznie podwyższony. Dobudowano wówczas kruchtę, otynkowano ściany i pokryto je polichromią. Kolejny remont rozpoczęto w roku 1986. Wymieniono wówczas podwaliny a wnętrze wyłożono boazerią; zmieniono pokrycie dachu na blachę miedzianą. Od roku 1999 rozpoczęto prace przy renowacji wnętrza kościoła – odnowiono obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, obrazy patronów parafii: św. Stanisława i św. Marii Magdaleny oraz odrestaurowano i wyzłocono ołtarz główny. Kościół posiada organy o bardzo nietypowej konstrukcji. W roku 2005 zostały one gruntownie odremontowane i po 20 latach znów ubogacają liturgię.

Na Nawiedzenie Matki Bożej w Obrazie Jasnogórskim przy znacznym udziale księży rodaków dokonaliśmy odnowy chrzcielnicy. W tym roku jako Dar Jubileuszowy wyzłocone zostały i gruntownie odnowione żyrandole. Prowadzone są prace przy uporządkowaniu otoczenia kościoła. Od połowy sierpnia przystępujemy do kapitalnego remontu dzwonnicy zbudowanej nocami wbrew zakazowi carskiemu w roku 1880.

Parafia Dzierzkowice to organizm żywy, wciąż rozwijający się, choć liczebnie z roku na rok malejący. Podejmujemy szereg inicjatyw religijnych i społecznych.

 

Proboszcz

ks. kan. Kazimierz Podstawka

 

 

 Dzwonnica przy kościele parafialnym w Dzierzkowicach Rynku

 

 

|   Strona główna   |    Powrót   |    Do góry   |