Głos Ziemi Urzędowskiej 2006


680 lat Dzierzkowic

 

Gmina Dzierzkowice – prezentacja

 

Gmina Dzierzkowice leży w południowo-zachodniej części województwa lubelskiego, na zachód od Kraśnika. Graniczy z gminami: od zachodu z Józefowem nad Wisłą, od północy z Urzędowem, od wschodu z gminą oraz miastem Kraśnik, od południa zaś z gminami: Trzydnik Duży, Gościeradów i Annopol.

Administracyjnie gmina Dzierzkowice podzielona jest na 14 sołectw: Dzierzkowice Zastawie, Dzierzkowice Wola, Dzierzkowice Podwody, Dzierzkowice Góry, Ludmiłówka, Terpentyna, Dębina, Krzywie, Wyżnica, Wyżnica Kolonia, Sosnowa Wola, Wyżnianka Kolonia, Wyżnianka, Dzierzkowice Rynek. Zajmuje powierzchnię 86,8 km2, co stanowi 1,3% powierzchni województwa, mieszka tu około 5,5 tys. osób.

Obszar gminy jest bogaty w lasy, które zajmują ok. 25% całej powierzchni. Teren poprzecinany jest licznymi wąwozami erozyjnymi, stanowiącymi niemałą atrakcję turystyczną. Duże obszary leśne, łąki, stawy, pofałdowanie terenu, skłony i wzniesienia czynią krajobraz niezwykle różnorodnym i ciekawym. Przez środek gminy przechodzi szeroka, malownicza dolina rzeki Wyżnicy.

Gmina, mimo że oddalona jest od głównych szlaków komunikacyjnych, posiada dobrze rozwiniętą sieć utwardzonych dróg, wszystkie miejscowości podłączone są do sieci telefonicznej, wodociągowej, gazowej, posiadają oświetlenie uliczne. Większość miejscowości ma wybudowane chodniki przy drogach. Na terenie gminy znajduje się mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków typu „BIOVAC”, która została rozbudowana w 2003 roku o system BD Loara 1000 uzyskując przepustowość 202 m3/dobę, 5 sołectw wyposażonych jest kompleksowo w sieć kanalizacyjną. Na terenie całej gminy wprowadzana jest selektywna zbiórka odpadów kosztem ograniczania kontenerowego systemu gromadzenia nieczystości stałych. Stan wyposażenia w infrastrukturę techniczną stwarza więc dogodne warunki życia dla mieszkańców gminy i możliwości rozwoju dla inwestorów.

Gmina Dzierzkowice ma charakter typowo rolniczy. Rolnictwu sprzyjają warunki naturalne: klimat odznaczający się wysokimi średnimi wartościami temperatury powietrza, długim okresem wegetacji i okresem bez przymrozków, a także dobre gleby lessowe należące w przeważającej części do kompleksu pszennego i żytniego bardzo dobrego.

Kosztem upraw tradycyjnych w ostatnich latach dużą powierzchnię zajęły plantacje krzewów jagodowych (porzeczek i malin) oraz truskawek. Coraz większa ilość rolników zaczyna uprawiać warzywa, w szczególności kapustę pekińską, cebulę, kalafiory. Gospodarstwa o profilu sadowniczym skupione są głównie w miejscowości Terpentyna.

Gmina Dzierzkowice na tle innych gmin wyróżnia się dużym udziałem gospodarstw specjalizujących się w hodowli drobiu. Inną istotną rolę w gospodarce odgrywa także rybactwo. Znajdują się tu dwa kompleksy prywatnych stawów, w których hodowane są karpie. Ze względu na dużą lesistość ważną dziedziną gospodarki jest również leśnictwo. Większość lasów stanowią lasy gospodarcze, gdzie pozyskuje się duże ilości drewna.

Na terenie gminy zarejestrowanych jest 140 podmiotów gospodarczych, z czego 20 zajmuje się produkcją, 60 handlem i 60 usługami.

 

 

 

Stawy hodowlane w Sosnowej Woli (fot. Marcin Gąsiorowski)

 

 

Widok z Krzywia Górnego (fot. Marcin Gąsiorowski)

 

 

Oczyszczalnia ścieków w Terpentynie (fot. Marcin Gąsiorowski)

 

 

|   Strona główna   |    Powrót   |    Do góry   |