Głos Ziemi Urzędowskiej 2006


Anna Wnuk

 

Obchody 600-lecia Urzędowa w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Władysława Jagiełły
 w Urzędowie

 

Rok 2005 był wyjątkowy dla całej społeczności szkolnej. Sześćsetletnia rocznica lokacji Urzędowa stała się okazją do zorganizowania wielu przedsięwzięć edukacyjnych i wychowawczych. Dzieci i młodzież z pomocą nauczycieli i rodziców chętnie angażowały się w różne działania.

Osobie patrona szkoły i dobroczyńcy Urzędowa poświęcony był konkurs o królu Władysławie Jagielle. Składał się z trzech etapów: plastyczno-literackiego, wiedzy o życiu i czasach pierwszego Jagiellona oraz konkursu krasomówczego pt. „Ciekawostki, legendy i opowieści związane z życiem króla”. W powyższym konkursie wzięli udział uczniowie gimnazjum, którzy bardzo zainteresowali się postacią Władysława Jagiełły i czasami, w których żył.

Kontynuacją tych działań był konkurs na budowę strony www, pt. „Epizody z życia króla Władysława Jagiełły”, w którym wzięli udział uczniowie liceum ogólnokształcącego.

W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” w bibliotece szkolnej dzieci czytały wydawnictwa związane z dziejami Lubelszczyzny i ziemi urzędowskiej. Zainteresowaniem cieszyła się też wystawa publikacji o Urzędowie i sąsiednich miejscowościach.

Ważnym wydarzeniem dla promocji naszego regionu był V Zlot Szkolnych Kół Krajoznawczo-Turystycznych PTTK województwa lubelskiego, który odbył się 4 czerwca 2005 r. w Urzędowie. Natomiast 13 września władze lubelskiego oddziału PTTK dokonały otwarcia szlaku turystycznego „Sześćsetlecia Urzędowa”. W uroczystości wzięły udział władze samorządowe, dyrekcja i nauczyciele ZSO im. Władysława Jagiełły w Urzędowie i delegacje młodzieży ze szkół powiatu kraśnickiego.

Interesującą formą poznawania regionu było zorganizowanie cyklu spotkań z ciekawymi ludźmi kultury i sportu, które odbywały się np. w pracowni malarskiej w starym młynie, ośrodku tradycji garncarstwa w Bęczynie. Wśród prelegentów znalazł się pan Tadeusz Surdacki, pan Wojciech Ambrożkiewicz i pan Maksymilian Witek.

W dniu 15 kwietnia młodzież licealna wzięła udział w akcji sadzenia drzew pod hasłem „600 lip – na 600-lecie Urzędowa”.

W ramach lekcji geografii gimnazjaliści wykonywali plakaty nt. „Wielcy ludzie Urzędowa” i „Ciekawe miejsca naszego regionu” oraz albumy pt. „Region, w którym mieszkam”.

Koło Regionalne w roku szkolnym 2004/2005 realizowało projekt Centrum Edukacji Obywatelskiej „Rody szlacheckie i ziemiańskie okolic Urzędowa i ich ślady”. W trakcie zbierania informacji, zdobywania nowych umiejętności, wycieczek uczniowie przekonali się, jak duże zasługi miały te rodziny dla rozwoju kulturalnego i gospodarczego Urzędowa oraz całego regionu. Ukoronowaniem podjętych działań był udział reprezentacji uczniów w ogólnopolskiej prezentacji projektów „Ślady przeszłości” w Bibliotece Narodowej w Warszawie w dniu 19 czerwca 2005 roku.

Dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży cieszył się konkurs gminny pt. „Ziemia urzędowska dawniej i dziś”. Wzięło w nim udział 158 uczniów z 7 szkół. Konkurs odbywał się w czterech kategoriach: dla klas 0–III – „Najpiękniejszy zabytek naszego regionu”, dla klas IV–VI – folder lub album pod hasłem „Urzędów i ziemia urzędowska dawniej i dziś”, dla gimnazjum konkurs wiedzy o regionie Urzędowa, dla liceum praca pisemna nt. „Losy mojej rodziny na tle dziejów Urzędowa i Polski”. Laureaci konkursu zostali uhonorowani dyplomami pamiątkowymi i nagrodami podczas Dni Urzędowa 12 września 2005 roku.

W roku 600-lecia Urzędowa odbyło się uroczyste oddanie do użytku nowego budynku szkoły w Bęczynie.

W szkołach filialnych w Rankowskim i Bęczynie zostały zorganizowane sale pamiątek historycznych.

Uczniowie zainteresowali się dziejami miejsc pamięci na terenie Urzędowa i okolic oraz podjęli szczególną opiekę na pomnikami.

W obchody 600-lecia Urzędowa wpisał się też udział siedmiu uczniów liceum w konkursie pod hasłem „Moja rodzina na zakrętach historii”. Organizatorem konkursu jest Polskie Radio Lublin we współpracy z KUL i UMCS. Nagrodami dla autorów najciekawszych prac będą indeksy na wybrane kierunki studiów na lubelskich uczelniach.

Wiele uwagi na zajęciach lekcyjnych i dodatkowych nauczyciele poświęcili zwyczajom regionalnym i sztuce ludowej naszej Małej Ojczyzny. W związku z tym odbywały się spotkania z twórcami ludowymi, warsztaty i konkursy, podczas których powstawały m.in.: pisanki, palmy wielkanocne, kartki świąteczne.

Piękno okolic Urzędowa uczniowie utrwalali na zdjęciach, uczestnicząc w konkursie fotograficznym „Najpiękniejsze zakątki ziemi urzędowskiej”.

Młodzież bardzo chętnie brała udział w wycieczkach pieszych i rowerowych po najbliższej okolicy, niejednokrotnie pełniąc funkcję przewodników.

We wrześniu społeczność szkolna wzięła udział w uroczystych obchodach 600-lecia Urzędowa. Natomiast 12 września uczniowie wystawili montaż słowno-muzyczny pt. „Trzeba z żywymi naprzód iść”, a następnie razem z dziećmi z innych szkół gminy Urzędów uczestniczyli w koncercie Majki Jeżowskiej.

Szkoła ufundowała dyplomy i nagrody dla uczestników konkursów, zorganizowała także transport dla delegacji węgierskiej. W stołówce szkolnej były wydawane obiady dla gości uczestniczących w obchodach.

Wspólny wysiłek organizacyjny i liczny udział w obchodach przyniosły wiele satysfakcji i radości. Obchody 600-lecia Urzędowa przechodzą powoli do historii. Pocieszające jest to, że zdaniem młodzieży takie obchody winny być każdego roku, ponieważ wówczas Urzędów żyje pełnią życia, jak za czasów swej miejskiej świetności.

 

 

|   Strona główna   |    Powrót   |    Do góry   |