Głos Ziemi Urzędowskiej 2006


Od Redakcji

 

Szanowni Państwo, Czytelnicy, Członkowie

i Sympatycy Towarzystwa Ziemi Urzędowskiej

 

Upłynął rok od uroczystych obchodów 600-lecia Urzędowa. Początek naszego corocznego czasopisma poświęcamy obszernej relacji z obchodów tej wspaniałej rocznicy. Niektóre z wydarzeń są opisane obszerniej, z racji wagi i historycznej wartości. Relacje wzbogacają liczne fotografie. Z pewnością przywoła to wspomnienia uroczystych chwil czy spotkań znajomych i w gronie rodzinnym, nieraz po wielu latach. Niedalekie Dzierzkowice w czerwcu 2006 r. zorganizowały obchody rocznicy założenia tej miejscowości. 11 marca 1405 roku w Nowym Mieście Korczynie Władysław Jagiełło wydał dokument przenoszący wieś Dzierzkowice z prawa polskiego na prawo średzkie (niemieckie). Dzieje Urzędowa i Dzierzkowic są więc podobne co do dat historycznych. Warto dowiedzieć się więcej o historycznych szczegółach i dniu dzisiejszym, a także o osiągnięciach i pragnieniach mieszkańców. Bogate dzieje ziemi urzędowskiej to również ludzie. Poświęcamy kilka stron szczególnym osobom, jak również obyczajom towarzyszącym najważniejszym wydarzeniom w życiu, jak na przykład chrzty i śluby. Jan Kochanowski w swoich wspomnieniach opowiada o sile pociągowej w łopiennickim gospodarstwie. Dzięki mrówczej pracy naszych i zaprzyjaźnionych historyków dowiadujemy się wiele o dziejach Urzędowa, tych bardzo od-ległych – artykuł ks. Jana Stachowiaka oraz Anny Wnuk, naszej redakcyjnej Koleżanki – „100 lat temu”. Stare fotografie przypominają, jak wyglądali ludzie i ich życie przed dziesiątkami lat. W dziale ciekawostek prezentujemy drugi Bęczyn, niezwykle podobny do urzędowskiego. „Darz Bór” przedstawia Koło Łowieckie Nr 19 „Cyranka” z Urzędowa. Wśród wydarzeń, o których piszemy, zdajemy krótkie relacje dotyczące osiągnięć, wypełnionych obietnic i innych dokonań, stąd relacja o kapliczce z Leszczyny uratowanej przed zniszczeniem, programy Dni Kultury Rolnej i Tygodnia Kultury Zdrowotnej. Na koniec żegnamy tych, którzy opuścili nasze grono i przenieśli się do wieczności. Przerwy pomiędzy artykułami wypełniają tradycyjne i zasłyszane powiedzonka urzędowskie. Jako nowość, wprowadzamy teksty i nuty o Urzędowie i dla Urzędowa, między innymi jedną z propozycji hejnału miejskiego, skomponowaną przez muzyka z Filharmonii Lubelskiej posługującego się pseudonimem Leopold.

Dziękujemy Autorom za trud włożony w opracowanie tekstów i fotografii. Swoim zwyczajem nowych Autorów włączamy do grona naszych Przyjaciół i zachęcamy do dalszej współpracy. Redakcja zaprasza do opracowywania tekstów, mieszkańców i sympatyków ziemi urzędowskiej, w jej szerszym obszarze, nie tylko ograniczającym się do samego Urzędowa i Gminy. Oddając w Wasze ręce „Głos Ziemi Urzędowskiej 2006” mamy nadzieję, że lektura kolejnego wydania dostarczy wrażeń i wzbogaci Państwa wiedzę o historii naszej Małej Ojczyzny.

 

Małgorzata Ciosmak – Przewodnicząca

Józef Gałkowski

Elżbieta Kuśmiderska

Bożena Mazik

Anna Wnuk

 

 

 

Informacja Zarządu Towarzystwa

Zarząd Towarzystwa Ziemi Urzędowskiej informuje, że grupa osób występująca pod nazwą: Sekcja Lubelska Towarzystwa Ziemi Urzędowskiej, nie jest członkiem struktury naszego Towarzystwa i używa nazwy Towarzystwa bez zgody Zarządu. Statut Towarzystwa dokładnie precyzuje, jakie Sekcje mogą działać i działają w jego strukturach. Ponadto członkowie tej organizacji nie są członkami Towarzystwa i na jego rzecz nie odprowadzają składek członkowskich, co jednocześnie, zgodnie z Ustawą o stowarzyszeniach, wyklucza ich z przynależności do Towarzystwa Ziemi Urzędowskiej.

 

 

|   Strona główna   |    Powrót   |    Do góry   |