Głos Ziemi Urzędowskiej 2005


Śp. Alfreda Józefa Latos

 

Alfreda Józefa Latos z domu Cieślicka ur. 18 kwietnia 1932 roku w Urzędowie, córka Edwarda i Genowefy z Wojtuszkiewiczów. Po uzyskaniu średniego wykształcenia pedagogicznego w Kraśniku, 1 IX 1951 roku, rozpoczęła pracę nauczycielską w Szkole Podstawowej w Błażku, powiat Kraśnik. W latach 1956–1972 była zatrudniona w Szkole Podstawowej w Batorzu, a w latach 1972–1984 w Szkole Podstawowej w Urzędowie. Pracując zawodowo ukończyła systemem zaocznym Studium Nauczycielskie w Lublinie (1971) ze specjalnością nauczanie początkowe i zajęcia praktyczno-techniczne, a następnie zdała egzamin i uzyskała dyplom kwalifikacyjny, równoważny wyższym studiom zawodowym w zakresie nauczania początkowego w Instytucie Kształcenia Nauczycieli w Warszawie (1978). Miała ewidentne osiągnięcia w pracy z młodzieżą w zakresie nauczania początkowego i zajęć praktyczno-technicznych, czego wyrazem są zachowane wspomnienia byłych uczennic zamieszczone w listach przesłanych rodzinie z wyrazami współczucia i żalu w związku ze śmiercią byłej ich nauczycielki. Fragment jednego z nich cytuję: „Nauczycielko Mądra i Dobra. Stojąc przed Twoją trumną ocieram potok łez, które spływają po twarzy, a w myślach i sercu mam wspaniałe po Tobie wspomnienia. Uczyłaś mnie liter, sylab, wyrazów, cyfr i liczb... Razem z Tobą malowałam pejzaże i martwą naturę. Uczyłam się robić szydełkiem i na drutach. Pod Twoim okiem szyłam nocną koszulę. Uczyłaś mnie gotowania, pieczenia, dawałaś wskazówki, jak należy utrzymywać porządek w domu... Pamiętam te rady. Dzisiaj, kiedy sama prowadzę gospodarstwo domowe doceniam je jeszcze bardziej niż wtedy, gdy mi ich udzielałaś. Uczyłaś mnie właściwie wszystkiego, czego w życiu doświadczam. Twoja niezwykła wrażliwość na piękno, na otaczającą przyrodę... a przede wszystkim człowieka emanowała na mnie nie tylko przez cały czas gdy mnie uczyłaś, ale pozostała w mojej osobowości już na zawsze. Byłaś cicha, skromna, delikatna i serdeczna. Zawsze o Tobie będę pamiętać – moja Dobra i Mądra Nauczycielko.” – tak pisała Hania z d. Kochańska.

W Urzędowie pani Alfreda zorganizowała i prowadziła wzorową pracownię szkolną, znaną z bogatego zestawu pomocy naukowych własnego pomysłu i wykonania. Dla Towarzystwa Ziemi Urzędowskiej sporządziła rejestr nazwisk urzędowskich absolwentów szkół wyższych z lat 1919–1939 oraz 1944–1987. Na łamach „Głosu Ziemi Urzędowskiej” (1988) opublikowała biografię Józefa Rachwała artysty, rzeźbiarza, nauczyciela, członka ZNP, wykonawcy pomników Orląt Lwowskich i Józefa Piłsudskiego. Opublikowała (2000 r.) sylwetkę Edwarda Cieślickiego – strażaka ziemi urzędowskiej XX wieku oraz artykuł pt. Spotkanie po 50 latach wychowanków urzędowskiego liceum (2002). Do ZNP wstąpiła 4 października 1954 roku. Po przejściu na emeryturę (1984 r.) w styczniu 1985 roku założyła Sekcję Emerytów i Rencistów Oddziału ZNP w Urzędowie i przez kolejnych 13 lat pełniła obowiązki jej przewodniczącej. Wiele czasu poświęcała sprawom socjalno-bytowym nauczycieli emerytów. Założyła i prowadziła „Kronikę Sekcji Emerytów i Rencistów” oraz „Kronikę Wspomnień”. Od 1994 roku była członkiem Okręgowej Komisji Rewizyjnej przy Zarządzie ZNP w Lublinie. Za pracę została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski (1986), Złotą Odznaką ZNP (1990), Medalem 30-lecia (1974) i 40-lecia Polski Ludowej (1984) oraz odznaką „50 lat w ZNP”.

Zmarła dnia 13 lipca 2005 r. Po ceremonii religijnej, która odbyła się w Kościele Parafialnym w Urzędowie dnia 15 lipca oraz po pożegnaniu Zmarłej i podziękowaniu wszystkim wspierającym Ją w chorobie, pochowana została na miejscowym cmentarzu. W pogrzebie wzięły udział delegacje Urzędu Gminy i Centrum Kultury z Batorza, szkół z Batorza, Wólki Batorskiej, Błażka i Urzędowa, Zarządu Okręgu ZNP w Lublinie, Oddziału ZNP w Kraśniku i Urzędowie, koleżanki i koledzy Zmarłej, byli uczniowie oraz bardzo licznie mieszkańcy Urzędowa i okolic.

Józef Gałkowski

 

 

 

 

|   Strona główna   |    Powrót   |    Do góry   |