Głos Ziemi Urzędowskiej 2005


Bernadetta i Krzysztof Tokarczykowie

V Zlot Szkolnych Kół Krajoznawczo-Turystycznych PTTK

 

Od czterech lat młodzież z naszego województwa spotyka się co roku na zlotach, które odbyły się już w Zamościu, Lublinie, Włodawie i Biłgoraju.

Organizatorem zlotów jest Rada Porozumienia Oddziałów Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Województwa Lubelskiego. Do tej pory zloty organizowały Oddziały PTTK z miast zlotowych. W tym roku współorganizatorem zlotu było Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTTK z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Władysława Jagiełły w Urzędowie, zrzeszone w Oddziale Miejskim PTTK w Lublinie. Wójt Gminy Urzędów i Gminny Ośrodek Kultury w Urzędowie również należeli do współorganizatorów. Zlotowi patronował Marszałek i Samorząd Województwa Lubelskiego.

Zlot odbył się 4 czerwca 2005 roku w Urzędowie, dokąd przyjechała młodzież z Lublina, Włodawy, Biłgoraja, Krasnegostawu, Nałęczowa, Kazimierza Dolnego, Jastkowa, Cycowa i Dubeczna w liczbie 230 osób.

Młodzi krajoznawcy w pięciu grupach zwiedzali Urzędów. Grupy te oprowadzali członkowie urzędowskiego koła: Katarzyna Łączka, Karol Gajewski, Marcin Hevelke-Matysiak i Daniel Tokarczyk.

Tadeusz Surdacki opowiedział historię wałów, Danuta Bijak przypomniała marsz Legionów Józefa Piłsudskiego przez Urzędów, Andrzej Słowik przybliżył wielkich urzędowian: Marcina z Urzędowa, Jana Michałowicza oraz Leona Ulricha, Irena Kałwa omówiła geograficzne położenie Urzędowa, Maria oraz Magda Hevelke-Matysiak przedstawiły historię rodu Heweliusza, a Józef Baran z Adamem Żubrem oraz młodymi członkami koła astronomicznego umożliwili oglądanie plam na Słońcu i zwiedzanie obserwatorium astronomicznego. Wiesław Stec prezentował dorobek rajdowy swój i syna Mariusza oraz samochody, którymi ściga się mistrz Polski wyścigów górskich – Mariusz. Grupa z Krasnegostawu zwiedzała również grodzisko w Leszczynie pod przewodnictwem Anny Wnuk.

O godzinie 1200 wszyscy uczestnicy zebrali się w koś-ciele pw. św. Mikołaja, gdzie po krótkiej modlitwie ks. Marek Romański opowiedział historię parafii i kościoła w Urzędowie. Następnie młodzież całą grupą przemaszerowała pod pomniki Józefa Piłsudskiego i Orląt Lwowskich, przed którymi złożyła kwiaty. Podczas przemarszu młodzieży towarzyszyli opiekunowie. Na czele szli: przedstawiciel Marszałka Województwa Lubelskiego Janusz Malinowski, przedstawiciel Lubelskiego Kuratora Oświaty Henryk Papiernik, członek prezydium Za-rządu Głównego Polskiego Towarzystwa Krajoznawczo-Turystycznego oraz prezes Oddziału Miejskiego PTTK w Lublinie Andrzej Wasilewski, wójt Gminy Urzędów Jan Woźniak, prezes Towarzystwa Ziemi Urzędowskiej Tomasz Wyka, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Władysława Jagiełły w Urzędowie Zbigniew Gawdzik oraz liczni opiekunowie i działacze PTTK.

W Gminnym Ośrodku Kultury prezes Andrzej Wasilewski powitał przybyłych na uroczystość gości oraz Szkolne Koła Krajoznawczo-Turystyczne. Zaproszeni goście oraz gospodarz gminy serdecznie i radośnie powitali młodzież.

Józef Baran przeprowadził multimedialną prezentację Gminy Urzędów, a Krzysztof Tokarczyk prezentację z poprzednich zlotów. W związku z tym, że zlot odbył się w 90. rocznicę marszu Legionów Polskich przez Urzędów, Ania Tokarczyk zaśpiewała wiązankę piosenek legionowych przy akompaniamencie akordeonu.

Andrzej Wasilewski odczytał list do uczestników zlotu od Koła Pracowników Nauki PTTK z Lublina, którzy tego dnia uczestniczyli w XX Rajdzie Szlakiem I Brygady Legionów, rozpoczętym mszą św. w Jastkowie.

Po spotkaniu uczestnicy zlotu udali się do Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Władysława Jagiełły, gdzie zjedli smaczny obiad.

Nowo oznakowanym szlakiem turystycznym przeszli koło domu gdzie urodził się i mieszkał ordynariusz diecezji częstochowskiej biskup Zdzisław Goliński oraz kwaterował Józef Piłsudski. Zatrzymali się nad mogiłą Legionistów z 1915 roku. W sanktuarium św. Otylii ks. Marek Romański opowiadał o jej kulcie. Wychodząc z sanktuarium spotkali urzędowianina, mistrza Polski w zapasach Maksymiliana Witka walczącego w „Górniku” Łęczna. W cieniu leśnych drzew uczestnicy zlotu udali się do Bęczyna, gdzie czekała rodzina garncarska z seniorem Zygfrydem Gajewskim, synem Cezarym, synową Reginą oraz wnukiem Tomaszem. Państwo Gajewscy zaprezentowali sztukę garncarską oraz historię urzędowskich garncarzy. W tym czasie młodzież z Urzędowa, pracownicy GOK oraz szkoły przygotowywali na ognisku kiełbasę, którą ufundował Gminny Ośrodek Kultury. Przy ognisku wszyscy bawili się świetnie – wójt Gminy, prezesi, działacze, opiekunowie oraz młodzież. Goście z Jastkowa grali na gitarach piosenki turystyczne. Na koniec, wokół ogniska spleciono braterski krąg. Wszyscy serdecznie żegnali się. Przybyli dziękowali Urzędowowi za wspaniałe przyjęcie, a oddział PTTK z Nałęczowa zaprosił na kolejny zlot do siebie.

Z okazji zlotu w GOK zaprezentowano:

•    wystawę koła astronomicznego,

•    wystawę obrazów Tadeusza Surdackiego „Stary Urzędów”,

•    wystawę z I Powiatowego Sejmiku Krajoznawczego Młodzieży z 2004 r.,

•    wystawę dyplomów i znaczków z poprzednich zlotów.

W przygotowaniach i przeprowadzeniu zlotu udział wzięło ponad 30 osób dorosłych i 10 młodzieży z Urzędowa.

Podczas zlotu delegacja udała się na grób członka honorowego PTTK Wacława Dobrowolskiego do Bobów i złożyła kwiaty.

W siedzibie Towarzystwa Ziemi Urzędowskiej pracowało biuro zlotu pod przewodnictwem urzędującego wiceprezesa OM PTTK w Lublinie Bogdana Kotowskiego i Katarzyny Komisarczuk. W biurze zlotu m.in. rozdzielano materiały zlotowe: znaczek zlotu, druk akcydensowy potwierdzający udział w zlocie oraz „Gazetę Urzędowską”.

 

 

Uczestnicy V Zlotu Szkolnych Kół Krajoznawczo-Turystycznych PTTK w Urzędowie (fot. Krzysztof Tokarczyk)

 

 

|   Strona główna   |    Powrót   |    Do góry   |