Głos Ziemi Urzędowskiej 2005


Dr inż. Małgorzata Anna Ciosmak

 

Adiunkt w Katedrze Inżynierii Procesowej, Spożywczej i Ekotechniki Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej.

Dr inż. Małgorzata Ciosmak urodziła się 14 marca 1959 roku w Urzędowie. Jej rodzice to Edward Ciosmak i Zofia Ciosmak z domu Pomykalska. Od 1966 roku zamieszkała z rodzicami w Lublinie, gdzie rozpoczęła naukę w szkole podstawowej. W latach 1974–1978 uczyła się w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Lublinie, a następnie po jego ukończeniu kontynuowała naukę w Politechnice Lubelskiej, na Wydziale Inżynierii Budowlanej i Sanitarnej. Pracę zawodową rozpoczęła w 1984 roku, po uzyskaniu dyplomu magistra inżyniera w specjalności urządzenia sanitarne, inżynieria środowiska, w Zakładzie Remontowym Energetyki, gdzie pracowała do roku 1988, początkowo na stanowisku ds. Eksportu w Dziale Eksportu, a następnie w Dziale Wynalazczości. W tym czasie dokonywała wielu tłumaczeń tekstów technicznych z języka angielskiego na język polski, a także została współautorką dwóch patentów i wzorów użytkowych z udzieloną ochroną. Od roku 1988 podjęła pracę w Zakładzie Usług Technicznych, a następnie w Zakładzie Usług Energo-Chemicznych Wojewódzkiego Klubu Techniki i Racjonalizacji w Lublinie. Pracowała tam aż do momentu zatrudnienia w Politechnice Lubelskiej, co nastąpiło 18 marca 1991 roku. Od momentu ukończenia studiów, przez cały czas pozostawała w kontakcie z Alma Mater, mając nadzieję na podjęcie pracy naukowej, której pragnęła poświęcić swoje zawodowe życie. Systematycznie, przygotowując się do realizacji tego celu, odbywała praktykę w zawodzie, między innymi, pracując jako kierownik robót i projektant na budowach obiektów mieszkalnych, nadzorowała budowę i koordynowała pracę zespołu technologów i wykonawców pochodzących z wielu ośrodków naukowych i przemysłowych w Polsce. Uczestniczyła, jako nadzór inwestorski i autorski, w wykonywaniu nowych obiektów i remontach starych, w tym zabytkowych. Po zgromadzeniu dokumentacji potwierdzającej dorobek wykonawczo-projektowy, otrzymała państwowe uprawnienia do prowadzenia samodzielnych prac w wykonawstwie i projektowaniu, w specjalności urządzenia i instalacje sanitarne. Jednocześnie uczestniczyła w konferencjach, seminariach i szkoleniach. Opublikowała wówczas pierwsze prace, które miały charakter popularnonaukowy. Poruszane zagadnienia w części wypełniały lukę edukacyjną w środowisku lokalnym, a dotyczyły zagadnień ekologii, ochrony i odnowy środowiska, właściwego korzystania z zasobów środowiska i eksploatacji urządzeń i sieci sanitarnych. Prowadziła lekcje, wykłady w szkołach podstawowych i średnich w powiecie kraśnickim i lubelskim.

18 marca 1991 roku otrzymała propozycję pracy na Wydziale Inżynierii Budowlanej i Sanitarnej w Politechnice Lubelskiej, w Katedrze Technologii Wody i Ścieków, początkowo na stanowisku pracownika inżynieryjno-technicznego. W tym też czasie pogłębiła znajomość i nabyła nowe umiejętności badawcze różnych elementów środowiska. Pozwoliło to jaśniej sprecyzować zainteresowania naukowe. Wielokrotnie uczestniczyła w wyjazdach terenowych mających na celu badanie stanu środowiska, głównie wodnego, Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Badania miały na celu dokonanie oceny oddziaływania kopalni Lubelskiego Zagłębia Węglowego na środowisko i były realizacją projektu celowego finansowanego przez Komitet Badań Naukowych. W 1993 roku nastąpiła reorganizacja na Wydziale Budowlanym, w wyniku której zastała utworzona Katedra Zaopatrzenia w Wodę i Usuwania Ścieków. Mniej więcej w tym samym czasie powstała pierwsza w Lublinie prywatna Telewizja Niezależna Lublin. W ramach współpracy z tą telewizją zrealizowała kilka programów i reportaży o tematyce ochrony środowiska. Poszukując materiałów do kolejnych realizacji telewizyjnych, dowiedziała się o nowo powstałej, w 1993 r. w Politechnice Lubelskiej na Wydziale Mechanicznym, Katedrze Inżynierii Ekologicznej, kierowanej przez prof. dr hab. inż. Inez Wiatr. W 1993 r. została jednym z członków założycieli Lubelskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Inżynierii Ekologicznej. W 1994 roku zamieniła miejsce pracy, przenosząc się z Wydziału Inżynierii Budowlanej i Sanitarnej na Wydział Mechaniczny, do Katedry Inżynierii Ekologicznej. Od tej chwili rozpoczęła publikowanie prac o charakterze naukowym, których ukazało się 24. W tym również czasie nawiązała współpracę z Narodową Fundacją Ochrony Środowiska Oddział w Lublinie i Wydziałem Ochrony Środowiska Lubelskiego Zagłębia Węglowego. 28 stycznia 1998 roku Rada Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wszczęła przewód doktorski pt. Model hydrogeologiczno-techniczny wykorzystania wód jurajskich Lubelskiego Zagłębia Węglowego dla celów balneologicznych. Dr inż. Małgorzata Cios-mak od 1 stycznia 2000 roku pracowała na naukowo-dydaktycznym stanowisku asystenta, a następnie po uzyskaniu stopnia doktora, na stanowisku adiunkta. Rozprawę doktorską obroniła 16 listopada 2003 roku przed Komisją ds. Przewodu Doktorskiego AGH. 19 stycznia 2004 roku Rada Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska nadała jej tytuł doktora. Uroczysta promocja doktorska miała miejsce 10 grudnia 2004 roku w Auli Głównej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Działalność dydaktyczna

Działalność dydaktyczną dr Ciosmak rozpoczęła już w rok po ukończeniu studiów, uczestnicząc w cyklach wykładów Tygodnia Kultury Zdrowia i Środowiska organizowanych przez Towarzystwo Ziemi Urzędowskiej. W latach 1990–1991, po zdaniu egzaminu z praktycznej i teoretycznej znajomości języka angielskiego, została przyjęta na etat lektora języka angielskiego w Prywatnej Szkole Języków Obcych „PRIME” w Lublinie. Od 1993 r. podczas pracy na Wydziale Inżynierii Budowlanej i Sanitarnej zorganizowała a potem jednocześnie prowadziła zajęcia z przedmiotów „Laboratorium mechaniki płynów” i „Projektowanie melioracji”. Po przeniesieniu na Wydział Mechaniczny PL, jeszcze przez kolejne dwa lata, tj. w 1994 i 1995 r., prowadziła zajęcia z wymienionych przedmiotów na Wydziale Inżynierii Budowlanej i Sanitarnej. Następnie prowadziła ćwiczenia audytoryjne z przedmiotów „Inżynieria ekologiczna” oraz „Technika i technologia w ochronie środowiska” ze studentami Wydziału Mechanicznego. Od 1 stycznia 2000 roku, odkąd rozpoczęła pracę na stanowisku asystenta, zajęcia prowadziła w pełnym wymiarze godzin i były to ćwiczenia z przedmiotu „Inżynieria ekologiczna” ze studentami Wydziału Zarządzania, a także „Laboratorium inżynierii ekologicznej” ze studentami Wydziału Mechanicznego. Zajęcia te, również w formie wykładów, prowadzi do chwili obecnej, zarówno dla studiów dziennych, jak i zaocznych. Od 2002 roku jest członkiem Komisji Senackiej ds. Kształcenia. W 2004 roku, po przejściu na stanowisko adiunkta, opracowała w sposób multimedialny program dydaktyczno-naukowy do przedmiotu „Urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne”, który prowadzi w zakresie wykładów i projektowania.

Działalność organizacyjna

Podczas zatrudnienia w Zakładzie Remontowym Energetyki współorganizowała Pierwsze Międzynarodowe Sympozjum Spawalnicze. W 1993 roku współuczestniczyła w powołaniu Lubelskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Inżynierii Ekologicznej, w którym to stowarzyszeniu pełniła funkcję członka Zarządu Oddziału, a następnie do 2004 r. członka Zarządu Głównego w Warszawie. W 1994 roku była współzałożycielką i członkiem Redakcji miesięcznika „Ekoinżynieria”. Funkcję tę pełniła przez trzy lata. Od 1996 roku uczestniczy w pracach Komitetu Organizacyjnego cyklicznych konferencji naukowo-technicznych, odbywających się co drugi rok, w ramach Forum Inżynierii Ekologicznej. W 2003 roku złożyła deklarację przystąpienia do International Society of Hydrogeologists, z siedzibą w Londynie.

Zainteresowania pozazawodowe

Dr inż. Małgorzata Ciosmak interesuje się historią sztuki, architektury, archeologią, fotografią i turystyką górską. Wiele czasu poświęca Towarzystwu Ziemi Urzędowskiej. Jest w grupie współzałożycieli tego Towarzystwa, a następnie członkiem Zarządu z funkcją Wiceprezesa i Przewodniczącą Zespołu Redakcyjnego. Aktywnie działa w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym (w latach 1992–2000 członek Zarządu Głównego, obecnie Prezes Klubu Ochrony Przyrody OM PTTK w Lublinie). Wolne chwile poświęca sztuce rysunku, prezentując następnie swoje prace na licznych wystawach.

 

 

 Kraków – Akademia Górniczo-Hutnicza, 10 grudnia 2004 r. Jego Magnificencja Rektor prof. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz promuje Małgorzatę Ciosmak na stopień naukowy doktora (fot. Krzysztof Wilk)

 

 

|   Strona główna   |    Powrót   |    Do góry   |