Głos Ziemi Urzędowskiej 2005


Małgorzata A. Ciosmak

Dzieła Jana Michałowicza

 

Na kolejny ślad dzieł Jana Michałowicza natknęłam się w Gnieźnie, a bliżej, w Katedrze Gnieźnieńskiej. Otoczenie tego dzieła jest następujące: za wejściem do zakrystii widzimy dzieło Jakuba Florentczyka. Jest to tablica, jedna z trzech, jakie abp Jan Łaski poświęcił swemu bratu Andrzejowi zmarłemu w 1512 roku, będącemu kustoszem kapituły gnieźnieńskiej, kanonikiem poznańskim, krakowskim i wrocławskim. Nad płytą poświęconą Andrzejowi Łaskiemu znajduje się barokowe epitafium z czarnego marmuru poświęcone pamięci Adama Leśniewskiego, zmarłego w 1641 roku. Był on kanonikiem poznańskim, pułtuskim i gnieźnieńskim, a od 1631 roku archidiakonem gnieźnieńskim. Epitafium wychwala dobroczynność dla diecezji i cierpiącej ludności.

Pod oknem zakrystii prałackiej daje się zauważyć wykonany z piaskowca pomnik nagrobny burgrabiego kcyńskiego, Marcina Brudzyńskiego, zmarłego w 1575 roku. Łatwo dostrzega się, że jest to jedyny rycerski nagrobek w katedrze. Jego wykonanie przypisuje się Janowi Michałowiczowi z Urzędowa. Nad postacią rycerza w zbroi i z łańcuchem na szyi, leżącego na lewym boku, artysta umieścił tablicę epitafijną z tekstem ułożonym piękną polszczyzną. Prawdopodobnym fundatorem nagrobka i epitafium był brat zmarłego Wojciech. W górnej części umieszczono herby Prawdzic, Godzięba i podwójnie Nałęcz. Marcin Brudzyński po powrocie z wyprawy do Inflant, otrzymał urząd burgrabiego kcyńskiego, a swoją gorliwość o sprawy narodowe i wolność Ojczyzny przypłacił śmiercią przez otrucie.

*  *  *

W Krakowie przy ulicy Kanoniczej, znajduje się piękny renesansowy portal, którego bogactwo detali i artyzm kompozycji przyciąga wzrok każdego przechodnia. To również dzieło Jana Michałowicza, który zarówno zaprojektował kamienicę, jej dziedziniec, jak i wykonał ozdobny portal prezentowany na zdjęciu.

 

 

|   Strona główna   |    Powrót   |    Do góry   |