Głos Ziemi Urzędowskiej 2005


Barbara Kasprzak, Anna Płecha

Uroczystości jubileuszowe w Szkole Podstawowej w Moniakach

 

Każdy jubileusz w życiu człowieka jest wspomnieniem, powrotem do miejsc, zdarzeń i ludzi. Jubileusz szkoły jest czymś więcej, bo kryje się za nim niewymierna praca nauczycieli, cała rzesza uczniów oraz absolwentów. Jest to również znakomita okazja do refleksji nad dorobkiem społeczności szkolnej.

Dnia 23 kwietnia 2005 r. w Szkole Podstawowej w Moniakach obchodziliśmy doniosły jubileusz 40-lecia szkoły. Świętowanie rozpoczęliśmy od zapalenia zniczy oraz chwili zadumy nad grobem Ludwika Zembrzuskiego – założyciela szkoły. Następnie uczestniczyliśmy w mszy św. odprawionej w pięknym, neogotyckim kościele parafialnym w Bobach. Homilię wygłosił ks. Piotr Sagan. Mówił o roli Kościoła, szkoły i rodziny w wychowaniu młodzieży. Dziękował również wszystkim nauczycielom za wielki trud kształtowania umysłów i uwrażliwiania serc młodych ludzi.

Kolejnym punktem uroczystości była część oficjalna, która odbywała się już w budynku szkolnym. Gospodarzem jubileuszu był dyrektor Ryszard Ziębiński, który bardzo serdecznie powitał przybyłych gości. W swoim przemówieniu powitalnym podkreślił doniosłość wydarzeń, oddając hołd wszystkim, którzy doprowadzili do powstania szkoły i jej rozwoju. Ciepłe słowa skierował do pana Czesława Ciska, długoletniego kierownika naszej placówki, który z powodu choroby nie mógł niestety uczestniczyć w uroczystościach jubileuszowych. Po wystąpieniu dyrektora, pani Elżbieta Rataj wygłosiła referat o historii szkoły w Moniakach.

Następnie głos zabierali zaproszeni goście: wójt gminy Urzędów Jan Woźniak, przedstawiciel Marszałka województwa lubelskiego Janusz Malinowski, starszy wizytator Aleksander Sokół oraz emerytowany nauczyciel Stanisław Dzięsław. Wszyscy z uznaniem odnosili się do dokonań szkoły i życzyli dalszych sukcesów. Niezwykle miłym akcentem tej części jubileuszu było przyznanie naszej placówce „Jubileuszowego Medalu 600-lecia nadania praw miejskich dla Urzędowa” za wkład w krzewienie kultury i oświaty na terenie gminy. Cieszył nas fakt, że medal ten otrzymaliśmy jako pierwsi w gminie! Za swoją długoletnią i owocną pracę, nagrodę z rąk wójta Jana Woźniaka odebrał dyrektor szkoły Ryszard Ziębiński. Pięknym dowodem wdzięczności ze strony rodziców były kosze pełne słodyczy, które przedstawiciele Rady Rodziców wręczyli pani Danieli Cisek – żonie byłego dyrektora, wójtowi gminy oraz obecnemu dyrektorowi szkoły. Po części oficjalnej nadszedł czas na prezentację programu artystycznego, którą rozpoczęli uczniowie klas starszych. Recytowali piękne wiersze o tematyce filozoficzno-refleksyjnej. Słowami wiersza ks. J. Twardowskiego uczcili pamięć tych pedagogów i uczniów, którym nie dane było stanąć w tym uroczystym dniu pośród nas. Następnie wystąpili uczniowie klas młodszych, którzy przygotowali dla Szkoły–Jubilatki wesołe wiersze, piosenki, a także rytmiczne tańce, które były nagrodzone gromkimi brawami. Nie zabrakło również urodzinowego tortu z płonącymi świeczkami i chóralnego śpiewu „Sto lat”. Zaproszeni goście obejrzeli także „kabaretowe” posiedzenie Rady Pedagogicznej, na której podano przepis na idealnego ucznia oraz wysłuchali gwary uczniowskiej w nowej wersji (np. Rada Pedagogiczna – „Klan”, obiad w szkolnej stołówce – „Domowa kawiarenka”, powrót rodziców z wywiadówki – „Wejście smoka”, szkoła – „Pensjonat pod różą”). W tym niezwykłym dniu uczniowie postanowili sprawdzić wiedzę z zakresu historii szkoły oraz spostrzegawczość zaproszonych gości. W „krzyżowym ogniu pytań” znaleźli się: pani E. Kuśmiderska, pan J. Woźniak oraz pan R. Ziębiński, którzy udzielili poprawnych odpowiedzi na wszystkie pytania. Za udział w konkursie uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Po zakończonej części artystycznej dyrektor zaprosił do zwiedzania szkoły. Wszyscy chętnie oglądali odnowione pomieszczenia, okolicznościowe wystawy oraz zgromadzone stare dokumenty, kroniki, pamiątki i zdjęcia. Wielu gości odnalazło się na pożółkłych fotografiach z czasów, kiedy byli uczniami czy nauczycielami naszej szkoły.

Uwieńczeniem tego niezwykłego dnia był smaczny obiad przygotowany przez panie z Rady Rodziców i Koła Gospodyń Wiejskich w Moniakach oraz wspólna zabawa, która pozwoliła pozbyć się nadmiaru kalorii.

Mamy nadzieję, że wszyscy, którzy zaszczycili nas obecnością na jubileuszu 40-lecia szkoły, zapamiętają ten dzień jako pełen najmilszych wrażeń, bo jak recytowali uczniowie: „szkoła to miejsce takie najdziwniejsze, które z lat upływem staje się piękniejsze”. Trudno być przecież obojętnym wobec miejsca, w którym każdy zostawił cząstkę życia.

 

 

.

 Szkoła Podstawowa w Moniakach

 

 

|   Strona główna   |    Powrót   |    Do góry   |