Głos Ziemi Urzędowskiej 2005


Małgorzata Anna Ciosmak, Elżbieta Kuśmiderska

 

Urzędowska Komisja „Boni Ordinis” początku XXI wieku

 

Dobrym zwyczajem w wiekach średnich i epoce renesansu było powstawanie w miastach Komisji Dobrego Porządku po łacinie Boni Ordinis. Współczesna jej odmiana powstała z potrzeby mieszkańców Urzędowa 22 kwietnia 2004 roku. W skład komisji weszły następujące osoby: Dzikowska Longina (Rynek), Jacniacka Krystyna (Rynek), Koksa Bogdan (ul. Wodna), Kuśmiderska Elżbieta (ul. Wodna), Lewandowska Urszula (ul. Wodna), Matysiak Józef (ul. Staszica), Paszkowska Henryka (ul. Podwalna), Paszkowski Jerzy (Bęczyn), Parczyński Bogusław (ul. Wodna), Surdacki Roman (Mikuszewskie), Wiąckowski Michał (ul. Partyzantów). Zebrani zadecydowali o podjęciu działań w celu upiększenia i uporządkowania Urzędowa w osadzie i na przedmieściach. Sformułowane zostały najpilniejsze zadania do wykonania. A oto one:

1.  Ustalić przeznaczenie Rynku i w zależności od tego określić sposób zagospodarowania.

2.  Wyprowadzić ciężki transport z Rynku, albo wykonać szlaki komunikacyjne tak, aby przejazd był bardziej bezpieczny.

3.  Wybudować publicznie dostępną toaletę.

4.  Usunąć przystanki komunikacji publicznej poza Rynek.

5.  Pozostawić część terenu zielonego Rynku w niezmienionej formie i odpowiednio ją zagospodarować. Asfaltową nawierzchnię alejek zamienić na brukowaną.

6.  W ulicach okalających Rynek zlikwidować krawężniki, a powierzchnię jezdni załamać tak, aby woda spływała środkiem. Proponujemy, by chodnik był z kostki, jezdnia z kamienia.

7.  Wykonać kanalizację burzową w Rynku i jego otoczeniu.

8.  Stworzyć warunki, by przy domach znajdujących się w Rynku mogły powstać podcienia.

9.  Ciągi piesze w obrębie placu Rynku, łącznie z miejscami do parkowania samochodów wykonać z kostki, bez użycia krawężników oddzielających od szlaków komunikacyjnych (np. ciągi piesze wykonać kostką w innym kolorze niż miejsca parkingowe).

10.      Nawiązać kontakt z właścicielami domów w celu poprawienia estetyki centrum Urzędowa (np. zaproponować ulgi podatkowe dla dbających o swoją posesję albo wyróżnić dom znakiem „posesja godna naśladowania”).

11.      W porozumieniu z ks. proboszczem Edwardem Kozyrą uzgodnić wprowadzenie zakazu parkowania przy ul. Kościelnej w czasie nabożeństw i rozważyć urządzenie parkingu na placu pomiędzy ogrodzeniem kościoła a wałami.

12.      Usunąć wszystkie stare i chore drzewa (o ile to możliwe posadzić nowe).

13.      Umożliwić przejście koło posterunku dla pieszych idących na Zakościelne i w kierunku przeciwnym, natomiast postawić znak zakazu wzdłuż posesji J. Wiąckowskiego i jego siostry.

14.      Mieszkańcy ul. Bł. Dzikowskiego pytają, czy będzie wybrukowany chodnik, utwardzona droga na wzgórku od GOK do Mleczarni i czy będzie wykonana kanalizacja burzowa. Na wzgórku po ulewnych deszczach gromadzi się błoto niesione przez spływającą wodę na powierzchnię jezdni między GOK a Zakładem Pogrzebowym.

15.      Istnieje konieczność szybkiego ukończenia chodnika od domu p. Dudy do św. Otylii.

16.      Ustawić słup ogłoszeniowy w okolicy sklepu nr 1.

17.      Ukwiecić domy w Rynku.

18.      Zorganizować ogólnodostępny plac zabaw dla dzieci.

Komisji Dobrego Porządku życzymy przede wszystkim wytrwałości w realizacji założonych celów. Jednocześnie zapewniamy, że Towarzystwo Ziemi Urzędowskiej w miarę swoich możliwości będzie wspierać te dążenia i zachęcać do dalszych przedsięwzięć.

 

 

|   Strona główna   |    Powrót   |    Do góry   |