Głos Ziemi Urzędowskiej 2005


Jan Woźniak

 

Samorząd mieszkańcom Urzędowa
z okazji obchodów 600-lecia nadania prawa miejskiego

 

Przebudową i uporządkowaniem centralnego miejsca, jakim jest rynek w Urzędowie, jako lokalny samorząd byliśmy zainteresowani już od kilku lat. Wyjątkowo trudne zadanie zostało przygotowane od strony formalno-prawnej, a prace związane z przebudową zasilania i oświetlenia ulicznego z napowietrznego na doziemne kablowe praktycznie są na ukończeniu. Wśród wielu barier i uwarunkowań formalno-prawnych, jak zawsze sprawą zasadniczą jest sposób i źródło finansowania inwestycji.

Cieszy fakt, że udało się nam zachęcić, a nawet przekonać „energetykę” do zainwestowania znaczących środków finansowych na ten cel.

W jubileuszowym roku obchodów 600-lecia nadania prawa miejskiego wykonane zostaną prace inwestycyjne wartości około 700 tys. zł, z czego prawie 50% stanowić będzie udział finansowy ze strony Zakładu Energetycznego LUBZEL S.A. w Lublinie.

Podjęliśmy starania o pozyskanie funduszy unijnych na uporządkowanie centralnego miejsca w Urzędowie. Wniosek w tej sprawie został pozytywnie zweryfikowany i przyjęty, ale na ostateczne decyzje należy jeszcze poczekać.

Odbudowa Rynku w Urzędowie wymaga poważnych nakładów finansowych, jak na możliwości gminnego budżetu, stąd w planach perspektywicznych rozwoju gminy ujęta została do realizacji w okresie najbliższych dwóch lat. Pomimo tego, że wiele trudności jest jeszcze do pokonania, wierzymy, iż odbudowa stanie się faktem. W jubileuszowym roku obchodów 600-lecia nadania prawa miejskiego dla Urzędowa zakończone zostaną prace związane z przebudową zasilania i oświetlenia ulicznego.

Jako jeden z pierwszych elementów architektury odsłonięty zostanie pomnik przypominający mieszkańcom i następnym pokoleniom okres wspaniałej historycznej świetności tej miejscowości. Odbudowana zostanie droga łącząca bezpośrednio dwie znaczące w układzie Urzędowa miejscowości – Mikuszewskie i Osada. Droga, w połączeniu z obiektem mostowym oddanym w roku ubiegłym, umożliwi objazd Rynku i skróci dojazd do pobliskiego Kraśnika mieszkańcom Bęczyna i rejonu bobowskiego gminy. Warto w tym miejscu dodać, że droga odbudowana została przy 80% dofinansowaniu z funduszy pozabudżetowych gminy Urzędów.

W największej placówce oświatowej, jaką jest w układzie gminy i miejscowości Urzędów Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Władysława Jagiełły, zmodernizowany został gabinet stomatologiczny, spełniając unijne normy i wymagania. Uzyskaliśmy dofinansowanie na ten cel z Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej w Warszawie.

Z własnego budżetu gminy przy zaangażowaniu mieszkańców Bęczyna, dyrekcji i Społecznego Komitetu Budowy oddana zostaje mała szkoła w Bęczynie.

Przekazana zostanie do użytku dla potrzeb młodzieży świetlica socjoterapeutyczna i obserwatorium astronomiczne na bazie nadbudowy obiektu Gminnego Ośrodka Kultury w Urzędowie. Zmodernizowany zostanie kolejny odcinek drogi w miejscowości Rankowskie. Uporządkowano część chodników, parkingów w rejonie GOK i sklepu Gminnej Spółdzielni w Urzędowie. Cieszy fakt, że na apel Urzędu Gminy odświeżono wiele elewacji budynków, stanowiących o wyglądzie architektonicznym Urzędowa.

Tak, bardzo pobieżnie, można zaakcentować to, co lokalny samorząd, instytucje i osoby z nim współpracujące mogą przekazać swoim mieszkańcom z okazji jubileuszowego roku obchodów nadania prawa miejskiego dla Urzędowa.

Niezależnie od przekazania wartości materialnych sądzimy, że okres świętowania będzie okazją do rodzinnych spotkań, wspólnej zabawy i odwiedzin przyjaciół, jak również ludzi z różnych miejsc kraju, a także z zagranicy.

 

 

Prace przy modernizacji chodników w okolicy Rynku

 

Kopuła obserwatorium astronomicznego na budynku GOK

 

 

|   Strona główna   |    Powrót   |    Do góry   |