Głos Ziemi Urzędowskiej 2005


Od Redakcji

Szanowni Państwo,
Czytelnicy, Członkowie i Sympatycy

Towarzystwa Ziemi Urzędowskiej
 

Kolejny, z redagowanych przez nasz Zespół, numer „Głosu Ziemi Urzędowskiej” przyszło nam wydać w roku trzech historycznych dat, ważnych dla Urzędowa i Polski. 13 lipca 1405 r., a więc 600 lat temu, Urzędów otrzymał prawa miejskie z rąk króla Władysława Jagiełły. W połowie lipca 1915 roku, czyli 90 lat temu w okolicy Urzędowa odbyła się wielka zwycięska bitwa I Brygady Legionów, pod wodzą Józefa Piłsudskiego, z Moskalami, coraz częściej nazywana „Bitwą pod Urzędowem”. 2 kwietnia 2005 roku również nie zostanie nigdy przez Polaków, a więc i urzędowian, zapomniany. Tego dnia w Watykanie, o godzinie 21.37 opuścił ten świat, w opinii świętości, największy z Polaków w ponad 1000-letniej historii naszego Narodu – papież Jan Paweł II nazwany Wielkim. Wymienione daty i wydarzenia chcemy odpowiednio zaakcentować w przekazanym Państwu tegorocznym „Głosie Ziemi Urzędowskiej 2005”.

Znajdziecie więc Państwo bogato ilustrowany artykuł o uczniu Jana Michałowicza – Janie Białym i jego dziełach. Zespół Redakcyjny postanowił również zamieścić jedyny, będący w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, namalowany ręką znanego artysty malarza Zygmunta Rozwadowskiego, batalistyczny obraz ukazujący fragment Rynku urzędowskiego. Warto przeczytać także mający wartość dokumentu materiał o „Wsi ukazowej Grondy – cz. II” autorstwa Tadeusza Głuśca. Jan Lucjan Kochanowski w swoim artykule wspomina czas wypędzenia z rodzinnego ziemiańskiego domu z nakazu władz komunistycznych i zakaz powrotu w te strony, a także dzieje rodziny w latach późniejszych. Kolejna z rodzin prezentuje swoje drzewo genealogiczne – są to Cieśliccy. Kontynuujemy ciekawostki przyrodnicze (źródło w Leszczynie) i językowe – gwarowe. Przedstawiamy następne postacie „Pochodzących z ziemi urzędowskiej” – między innymi dr. Juliana Winklera, inż. Aleksandra Gorajka, ks. bp. Artura Mizińskiego, ks. Ignacego Żyszkiewicza. Prezentujemy sylwetki naukowe Stanisławy Zyty Grabowskiej z okazji nadania przez Prezydenta RP tytułu profesora i Małgorzaty Ciosmak z racji nadania przez Akademię Górniczo-Hutniczą stopnia naukowego doktora. Historyk KUL Marian Surdacki w ciekawym artykule dokumentuje dwa, już nie istniejące, kościoły urzędowskie pw. św. Elżbiety i św. Otylii, po których pozostały jedynie małe kapliczki. Nie możemy także pominąć takich wydarzeń, jak V Zlot Szkolnych Kół Turystyczno-Krajoznawczych, w którym bardzo licznie wzięła udział młodzież, a także osiągnięć sportowych uczniów szkół urzędowskich. W ostatnich latach wiele się w Urzędowie zmieniło i nadal zmienia. Rzeczpospolita jest zwyczajnym członkiem gospodarczych struktur Unii Europejskiej. Jest to impulsem do działań już widocznych w urzędowskiej rzeczywistości. Wójt gminy Jan Woźniak pisze o urzędowskich inwestycjach. Na ostatniej stronie okładki „Głosu” znajdziecie też Państwo widok urzędowskiego Rynku, jaki ukaże się naszym oczom po rozpoczętej już przebudowie. Spontanicznie powstająca „komisja dobrego porządku” to następny z przejawów dbałości o wizerunek Urzędowa w regionie lubelskim, Polsce i Europie. Rubryka „100 lat temu” tym razem jest bogatsza. Podróże dalekie i bliskie wiodą nas do Odessy, a artykuł o skarbie urzędowskim tchnie legendą, choć odwołuje się do rzeczywistych faktów. Na ostatnich stronach „Głosu” żegnamy tych, którzy odeszli od nas do wieczności w minionym roku.

Szanowni Państwo, Towarzystwo Ziemi Urzędowskiej wpisało się już w 600-letnią historię Urzędowa. Zarząd, Zespół Redakcyjny i członkowie innych struktur Towarzystwa zapewniają, że dołożą wszelkich starań, aby we współpracy z samorządem, władzami administracji państwowej i mieszkańcami, tworzona przez nas historia współczesna była godna tej minionej. Na koniec, z racji zbliżających się uroczystości, zapraszamy Przyjaciół i Sympatyków naszej Ziemi, do wspólnego radowania się z nami z tak wspaniałej sześćsetnej rocznicy.

 

Małgorzata Ciosmak – Przewodnicząca

Józef Gałkowski

Elżbieta Kuśmiderska

Bożena Mazik

Anna Wnuk

 

 

|   Strona główna   |    Powrót   |    Do góry   |