Głos Ziemi Urzędowskiej 2003


Anna Wnuk

Sto lat temu...

Pożar w Urzędowie 17 marca 1903

Na przedmieściu Zakościelne doszło do pożaru, który zniszczył domy krawca Leonarda Kałużyńskiego i wdowy Wojtuszkiewiczowej. Wszczął się o godzinie 10 wieczorem. Ludwika Świątkowska, która dawniej zarządzała herbaciarnią w Kraśniku, a potem przez jakiś czas w Urzędowie, ratowała swe mienie, a pomagali jej w tym Antoni Pomykalski i piętnastoletni uczeń krawca Łukasiewicz syn sołtysa.

Ludwika Świątkowska zginęła w ogniu.

Do płonącego domu nie było dojścia, a narzędzia ogniowe trudno było wydostać z szopy zawalonej starymi sprzętami, wózkami, saniami i innymi rzeczami pisarza gminnego, które tam przechowywano. Miasto przeznaczało duże pieniądze na narzędzia pożarnicze, tymczasem nie było smarowideł do sikawek i beczek.

Z powodu późnego przybycia narzędzi ogniowych oraz braku wody spalił się także dom Wojtuszkiewiczowej.

„Gazeta Świąteczna” nr 23, 1903 r.

 

Ofiary na kościół Świętego Krzyża w 1903 r.

Na Kościół Świętego Krzyża na Łysej Górze ofiary złożyli: Mikołaj Surdacki i Jan Lewandowski z Urzędowa.

„Gazeta Świąteczna” 1903 r.

 

(Po kasacie opactwa świętokrzyskiego w 1819 roku, Świętym Krzyżem od 1871 roku opiekowali się księża diecezjalni. Od 1882 roku dla wiernych dostępne były tylko kościół, kaplica i część budynków klasztornych we wschodniej części. Resztę zabudowań zamieniono na więzienie. Ludzie jednak nadal pielgrzymowali do klasztoru. Nie restaurowane budynki klasztoru niszczały.)

 

Wybory gminne w Urzędowie w 1903 r.

Wiosną w 1903 roku odbyły się wybory gminne. Kandydowali na wójtów Józef Goliński, Jerzy Lizinkiewicz

i dotychczasowy wójt. Sędzią był ziemianin Zembrzuski z Moniaków. Pełnomocnikiem ziemianie Hempel ze Skorczyc i Piasecki z Popkowic. Skarbnikiem został mieszkaniec Urzędowa Gozdalski.

„Gazeta Świąteczna” 1903 r.

 

 

|   Strona główna   |    Powrót   |    Do góry   |