Głos Ziemi Urzędowskiej 2003


AKTUALNOŚCI

Tomasz Wyka

Dni Urzędowa 2002

Każdego roku, wiosną w gminie Urzędów obchodzone są dni miejscowości. W 2002 roku Dni Urzędowa świętowane były w dniach od 3 do 5 maja.

Już w przeddzień, dnia 2 maja, przybyła delegacja z zaprzyjaźnionego węgierskiego miasta Nádudvar. W skład delegacji weszli: Kalmár Erzsébet – sekretarz gminy, Kovács Lajos – dyrektor kombinatu rolnego, Kovácsné Beke Mária – nauczycielka, przewodnicząca komisji kulturalnej i sportowej, dr Danka József – adwokat, przewodniczący komisji ds. regulaminowych, Csendes Ferenc – przewodniczący komisji skarbowej, dr Király Zoltán – lekarz, przewodniczący komisji zdrowia i opieki społecznej, Nagy Sándor – kierowca, Feketené Kopeć Bożena – tłumaczka. Po przywitaniu gości w Gminnym Ośrodku Kultury i zakwaterowaniu w gospodarstwie agroturystycznym Stanisława Sobańskiego w Zadworzu, odbyło się spotkanie z władzami gminy.

Dzień 211. rocznicy ustanowienia Konstytucji 3 Maja rozpoczął się uroczystym przemarszem mieszkańców z orkiestrą, pocztami sztandarowymi i władzami gminy na czele do kościoła parafialnego, gdzie odprawiona została msza św. za ojczyznę. Następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikami Józefa Piłsudskiego i Tadeusza Kościuszki.

Dalsza część uroczystości odbyła się w sali Gminnego Ośrodka Kultury. Wójt gminy mgr inż. Jan Woźniak dokonał otwarcia Dni Urzędowa, a prezes Towarzystwa Ziemi Urzędowskiej lek. med. Wojciech Serafin omówił program obchodów.

Podczas akademii trzeciomajowej licznie zgromadzeni widzowie obejrzeli występy działających w GOK młodzieżowych zespołów teatralnych, muzycznych i tanecznych.

Kolejnym punktem programu była uroczysta sesja Rady Gminy, podczas której mgr Krzysztof Dziurda wygłosił referat Konstytucja 3 Maja, a prof. dr hab. Ryszard Szczygieł przedstawił informację o zaawansowaniu prac nad monografią Urzędowa.

W godzinach popołudniowych delegacja węgierska zwiedziła ośrodek zdrowia i zapoznała się z funkcjonowaniem służby zdrowia w naszej gminie. W ośrodku garncarskim w Bęczynie Węgrów gościł Zygfryd Gajewski prezentując izbę garncarską, zabytkowy piec i swoje wyroby.

W sobotę, 4 maja odbyła się w sali GOK sesja popularno-naukowa dotycząca dziejów Urzędowa. Prof. dr hab. Marian Surdacki z Katedry Opieki Społecznej KUL wygłosił referat Bractwa religijne w Urzędowie w XVII i XVIII w. Prezes OSP Urzędów Krzysztof Witek omówił historię 90-letniej działalności orkiestry dętej i istniejącego od 25 lat chóru strażackiego. Ostatnim punktem sesji było wystąpienie Sekretarza Miasta Nádudvar pani Kalmár Erzsébet, która zapoznała zebranych z historią miasta i funkcjonowaniem administracji.

Ciekawa uroczystość miała miejsce we młynie (zwanym „królewskim”), gdzie uruchomiona została turbina wodna. Właścicielka młyna pani Domicela Pomykalska-Wośko włożyła wiele wysiłku i serca w doprowadzenie tego zabytkowego obiektu do stanu świetności. Istnieje możliwość, aby wyremontowana turbina służyła w przyszłości do produkcji energii elektrycznej.

Przez pozostałą część dnia delegacja węgierska zapoznawała się z urokami Lubelszczyzny zwiedzając Kazimierz nad Wisłą.

Trzeci dzień upłynął pod znakiem imprez strażackich. W ramach Dni Ochrony Przeciwpożarowej obchodziliśmy w Urzędowie Powiatowy Dzień Strażaka. Było także lokalne święto – jubileusz 90-lecia działalności orkiestry dętej OSP i 25-lecia chóru strażackiego w Urzędowie.

Obchody rozpoczęła msza św. w intencji strażaków, chóru i orkiestry, po czym na rynku odbyła się prezentacja uczestników Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych. Licznie zgromadzeni widzowie mieli okazję podziwiać kunszt strażackich muzyków. Następnie oddziały straży przemaszerowały na plac Zespołu Szkół Ogólnokształcących, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości.

Po wystąpieniach Wojewody Lubelskiego Andrzeja Kurowskiego, Starosty Kraśnickiego Tadeusza Wojtaka, Marszałka Województwa Lubelskiego i zarazem Prezesa ZW ZOSP RP Edwarda Hunka, Komendanta Wojewódzkiego PSP Waldemara Rumińskiego i Komendanta KP PSP Tomasza Adamczyka nastąpiło wręczenie odznaczeń i wyróżnień zasłużonym strażakom. Zgromadzeni na uroczystości wysłuchali następnie koncertu chóru strażackiego pod kierownictwem Jana Kowala.

Kolejnym punktem programu był Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych. Zwyciężyła orkiestra OSP w Kraśniku, drugie miejsce przypadło zespołowi z Urzędowa z kapelmistrzem Tadeuszem Sabłem, a trzecie zajęła orkiestra z Gościeradowa. Wyróżnienie otrzymali także młodzi muzycy OSP z Annopola.

Podczas trwającego do godzin nocnych festynu majowego wystąpiły amatorskie zespoły artystyczne działające przy Gminnym Ośrodku Kultury i na terenie gminy.

Zgodnie z programem, delegacja węgierska po uczestnictwie w uroczystościach strażackich zapoznała się z sytuacją w rolnictwie na terenie gminy, zwiedzając gospodarstwa rolne Artura Solisa, Kazimierza Kalinowskiego, Mariana Rychtera i Spółdzielnię Ogrodniczą w Bobach. W ostatnim dniu wizyty Węgrzy odwiedzili Zespół Szkół Ogólnokształcących zapoznając się z funkcjonowaniem oświaty.

Tegoroczny program obchodów Dni Urzędowa był bardzo różnorodny. Obok chwil uroczystych, które zawdzięczaliśmy też obecności gości z Nádudvar, miały miejsce imprezy artystyczne i rozrywkowe. Mamy nadzieję na równie interesujące propozycje na Dni Urzędowa w roku 2003.

Fot.:

Poczty sztandarowe przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Fot. L. Dudziński

 

Członkowie Towarzystwa Ziemi Urzędowskiej Małgorzata Ciosmak i Andrzej Rolla składają kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Fot. L. Dudziński

 

 

|   Strona główna   |    Powrót   |    Do góry   |