Głos Ziemi Urzędowskiej 2002


O wycieczce do Warszawy włościan spod Urzędowa w maju 1898 r.

 Leon Hempel ze Skorczyc, ziemianin z powiatu janowskiego, wysłał na swój koszt ponad 10 włościan na odbywającą się w maju 1898 r. Wystawę Bydła Roboczego i Zwierząt Domowych w Warszawie.

Oto nazwiska uczestników wyjazdu: Piotr Żak z bratem, Antoni Dudziak, Andrzej Pietroń, Łukasz Sapuła, Jan Rostek, Walenty Żuber, Walenty Komza, Ignacy Feledyn z żoną, Andrzej Prawicki, Ludwik Feledyn, Karol Chabski, Jan Niedzielski, Bartoszkowa oraz Antoni i Leon Hemplowie.

Uczestnikom wycieczki pokazano w Warszawie rzeczy godne zobaczenia.

Na początku zwiedzili Wystawę Towarzystwa Sztuk Pięknych. Po wyjściu z niej Piotr Żak zapytał swoich towarzyszy czy nie żałują czasu, który tu spędzili. Okazało się, że wszyscy byli zadowoleni z obejrzenia tej wystawy. Żak też bardzo się z tego powodu cieszył, ponieważ to on ich zachęcał do odbycia tej wycieczki.

Redaktor „Zorzy” zaprowadził też włościan na wystawę obrazów dawnych malarzy polskich, ale z powodu pilnej pracy sam nie mógł im wszystkiego dokładnie objaśnić. W związku z tym polecił ich panom: Stanisławowi Stojanowskiemu, Eustachemu Milewskiemu i Leonardowi Bobińskiemu. Tłumaczyli oni włościanom dokładnie znaczenie każdego obrazu, a oglądane dzieła wprawiły zwiedzających w podziw.

Następnie wyżej wymienieni panowie zaprowadzili włościan do Katedry Świętego Jana, którą to świątynię zwiedzili szczegółowo. W zakrystii arcybiskupiej obejrzeli aparaty i godła arcybiskupie.

Następnie zwiedzili muzeum etnograficzne. Zobaczyli ważniejsze pomniki warszawskie, m.in. pomnik króla Zygmunta Wazy, pomnik Kopernika i inne. Oglądaniu towarzyszyły objaśnienia ze strony oprowadzających panów.

Później przewodnicy wynajęli tramwaj i pojechali z włościanami na Powązki, aby zwiedzić ten wielki cmentarz. Goście podziwiali porządek i piękno pomników na cmentarzu.

Kolejnym punktem wycieczki były Łazienki z pałacem królewskim, park przy tym pałacu i ogród saski.

Drugiego dnia wycieczki o godzinie trzeciej po południu uczestnicy wycieczki zwiedzili „Golgotę”, dzieło Jana Styki. Obraz Męki Pańskiej wywarł na oglądających ogromne wrażenie. Na pamiątkę zwiedzenia tego miejsca pan Antoni Hempel kupił dla każdego po egzemplarzu „Tygodnika Ilustrowanego” z obrazem i opisem „Golgoty”.

Tego samego dnia za staraniem i pomocą pisarza „Zorzy” zwiedzili Muzeum Pszczelnicze, a nauczyciele pracujący tam urządzili im bardzo pouczający wykład z ogrodnictwa i pszczelnictwa.

Zdaniem Piotra Żaka, autora tej relacji, wiele można było skorzystać z właściwego zwiedzenia Warszawy i z tej nauki, jakiej udzielają ludzie wykształceni.

Czasopismo „Zorza” z 1898 r., t. 33.

 

Fot. 1. Uczestnicy wycieczki do Warszawy w 1898 r.

 

 

|   Strona główna   |    Powrót   |    Do góry   |