Głos Ziemi Urzędowskiej 2002


Wojciech Ambrożkiewicz

Męski chór przy OSP w Urzędowie

 Męski chór przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Urzędowie został założony przez ówczesnego organistę naszej parafii Czesława Niećkę w 1975 r. Powstał częściowo z członków chóru kościelnego i naboru osób zainteresowanych śpiewem. Składał się z 34 osób. Nie były to czasy łatwe i sprzyjające tego typu formom organizowania się. W Polsce Ludowej obowiązywały liczne ograniczenia we wszystkich dziedzinach życia. Działalność chóru sprowadzała się jedynie do uświetniania różnych uroczystości państwowych, takich jak: 1 Maja, 22 Lipca itp. Tego rodzaju ograniczenia napotkały częściowy opór ze strony chórzystów. Pierwszy raz chór zamanifestował swoją niezależność na zebraniu strażackim z okazji 70-lecia istnienia OSP w Urzędowie.

W 1978 r., 2 maja zorganizowano wyjazd do Kazimierza na III Ogólnopolski Festiwal Chórów Strażackich, na którym to nasi reprezentanci zajęli II miejsce. W następnych latach chór wyjeżdżał do klasztoru Maksymiliana Kolbego w Niepokalanowie i kościoła pw. św. Stanisława Kostki w Warszawie. Uświetnił swoim śpiewem w kościele w Bobach mszę związaną z poświęceniem pomnika ofiar zbrodni dokonanej przez oddział PPR na żołnierzach Armii Krajowej w Owczarni. Uczestniczył także w oddaniu do użytku remizy OSP w Bobach.

Po śmierci Czesława Niećki, zdani na własne siły chórzyści zorganizowali wyjazd do Tarnobrzega na uroczystości odsłonięcia i poświęcenia tablicy mjra Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”, komendanta oddziału dywersyjnego AK i WiN, zamordowanego przez Urząd Bezpieczeństwa w warszawskim więzieniu. Po dojechaniu na miejsce chórzyści zostali jednak zatrzymani przez milicję, wylegitymowani i siłą zawracani przy wejściu na plac kościelny. Mimo tego udało im się wejść do świątyni i wziąć udział w uroczystości.

W roku 1987 chór uświetnił swoim występem zorganizowaną po raz pierwszy po wojnie akademię w Urzędowie w dniu 11 listopada w rocznicę wskrzeszenia Polski Niepodległej. Była to zakrojona na szerszą skalę uroczystość patriotyczna. Licznie zgromadzeni urzędowiacy – przyjezdni i miejscowi – gromkimi brawami nagrodzili chór śpiewający pieśni legionowe. Obecny na sali płk Nowaczyński – uczestnik walk na zachodzie w armii gen. Maczka – ze łzami w oczach prosił chórzystów o powtórzenie pieśni.

W roku 1989 pracę podjął organista Jan Kowal, który pobudzał i pobudza go nadal do większej aktywności. Stąd częste ćwiczenia, nauka nowych pieśni i związane z tym nowe wyjazdy. Wraz z upadkiem Polski Ludowej – przywrócono właściwą rangę uroczystościom państwowym, rocznicom związanym z historią narodu polskiego, takim jak: 3 Maja, 11 Listopada itp. Chór zaczyna funkcjonować w normalnych warunkach, wyjeżdża m.in. do Bobów na tzw. „Maliniaki”, śpiewa podczas mszy św. w kościele oraz w czasie akademii na placu szkolnym. W 2001 r. występował m.in. w Leszczynie w czasie odprawianej przez arcybiskupa Diecezji Lubelskiej – Józefa Życińskiego, mszy św. w rocznicę oddania wodociągu do użytku miejscowej ludności, a w dniu 25 stycznia 2002 r. brał udział w III Powiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Trzydniku. Wśród 46 zespołów chór męski OSP z Urzędowa zajął I miejsce otrzymując nagrodę z wyróżnieniem specjalnym.

Podane przykłady świadczą o dużym zaangażowaniu dyrygenta Jana Kowala i chórzystów biorących udział w obchodach uroczystości kościelnych i państwowych. Aktualny skład osobowy chóru OSP Urzędów:

Wojciech Ambrożkiewicz
Tadeusz Brożek
Henryk Chruścielewski
Marian Cieślicki
Aleksander Dzikowski
Ludwik Dzikowski
Ryszard Dzikowski
Stanisław Gajewski]
Marian Grzebulski
Tadeusz Kluś
Jan Kowal
Antoni Kuśmiderski
Stanisław Lament
Stanisław Lizinkiewicz
Jacek Łączka
Piotr Opoka
Tomasz Plichta
Eugeniusz Pomorski
Zdzisław Puacz
Aleksander Rolla
Jan Rolla
Henryk Szumny
Zygmunt Witek
Kazimierz Wójcik
Tadeusz Wyrostek

 


Chór OSP w Urzędowie w niepełnym składzie, 1979 r.


 Chór strażacki OSP Urzędów, 20 listopada 1983 r. Dyrygent Czesław Niećko




Chór OSP Urzędów, 2002 r.

 

 

|   Strona główna   |    Powrót   |    Do góry   |