Głos Ziemi Urzędowskiej 2002


Krzysztof Witek

Sylwetka Zygmunta Witka, strażaka Ziemi Urzędowskiej

      Zygmunt Witek urodził się 29 lipca 1924 r.

Z działalnością straży pożarnej zetknął się już w dzieciństwie. W miejscowości o starych tradycjach pożarniczych brał udział w akcjach OSP jeszcze nie będąc jej członkiem. W szeregi OSP w Urzędowie zostaje przyjęty w roku 1950.

W wyniku wyróżniającej się postawy jako szeregowy członek jednostki, w 1960 r. został wybrany na jej prezesa. Doceniając wagę pomocy społeczeństwa dla działalności przeciwpożarowej, zorganizował werbunek członków wspierających. Dzięki jego staraniom i osobistemu autorytetowi OSP w latach 60-tych pozyskał ich 312.

Dla zapewnienia dostatecznej ilości wody do celów gaśniczych w 1961 r. zainicjował oraz zorganizował budowę sztucznych zbiorników wodnych na terenie Urzędowa.

Wykorzystując zapał i zainteresowanie młodzieży ideą ochrony przeciwpożarowej, wspólnie z Edwardem Cieślickim założył Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze, z szeregów których wyszło 8 chorążych i 3 oficerów pożarnictwa, obecnie pracowników Państwowej Straży Pożarnej na terenie województwa lubelskiego.

Do największych sukcesów zaliczyć należy zajęcie II miejsca przez Żeńską Drużynę Pożarniczą z Urzędowa na Krajowych Zawodach Pożarniczych w Łodzi w 1976 r. oraz I miejsce Męskiej Drużyny Pożarniczej z Urzędowa w Wojewódzkich Eliminacjach Turnieju Wiedzy Pożarniczej w Lublinie w 1975 r.

Oprócz działalności czysto pożarniczej druh Witek podejmował także na bazie jednostki działalność kulturalną, w wyniku czego w porozumieniu z Kazimierą Sabeł – dyrektorem GOK – doszło do założenia Amatorskiego Zespołu Teatralnego, który trzykrotnie w latach 1974–1980 reprezentował województwo lubelskie na przeglądach amatorskich zespołów teatralnych zajmując czołowe lokaty.

Druh Witek był jednym z inicjatorów założenia chóru męskiego, który przy pomocy druha Czesława Niećki – miejscowego organisty – powstał w 1975 r. i działa do chwili obecnej, uświetniając swoimi występami liczne uroczystości kościelne i państwowe na terenie gminy.

W 1976 r. druh Witek zorganizował jubileusz 70-lecia OSP w Urzędowie, której to jednostce nadano Sztandar i którą odznaczono złotym medalem ,,Za Zasługi dla Pożarnictwa”.

W 1985 r. staraniem jego i Zarządu OSP reaktywowana zostaje orkiestra dęta, która swoimi występami uświetnia liczne uroczystości państwowe i kościelne na terenie gminy, jak również reprezentuje Urzędów na uroczystościach szczebla wojewódzkiego.

Druh Witek w dużej mierze przyczynił się do opracowania Kroniki OSP. Był inicjatorem tego przedsięwzięcia, zebrał większość materiałów. Był zarazem doradcą w rozwikłaniu wielu mętnych przekazów. Kronika obejmuje historię Urzędowa oraz historię OSP Urzędów od jej powstania do dnia dzisiejszego.

W celu poprawy warunków do realizacji zadań statutowych, jednostka kierowana przez druha Witka w latach 1982–1986 podejmowała zadania budowlane, polegające na remoncie starych pomieszczeń garażowych oraz budowie nowych, przeznaczonych na świetlice, salę widowiskową i pomieszczenia dla orkiestry.

W wyniku remontu i dobudowy uzyskano 220 m2 . Po unormowaniu aktów własności jednostka odzyskała i wyremontowała lokale o powierzchni 320 m2 z przeznaczeniem na kawiarnie. Do chwili obecnej dzierżawa pomieszczeń na kawiarnie stanowi podstawowy dochód dla OSP.

Staraniem druha Zygmunta doszło do założenia na terenie gminy trzech jednostek OSP, tj. OSP Wierzbica, Bęczyn i Popkowice.

Poza działalnością w OSP pełni on także funkcje społeczne, jak:

– ławnik Sądu Rejonowego w Kraśniku – 3 kadencje,

– radny GRN w Urzędowie – 2 kadencje.

Jest wieloletnim członkiem Zarządu Gminnego ZOSP w Urzędowie.

Był delegatem na VIII Zjazd Wojewódzki ZOSP w Lublinie w 1987 r. oraz delegatem na VIII Zjazd Krajowy ZOSP w Warszawie w 1987 r. Uczestniczył w obradach IX Krajowego Zjazdu ZOSP – Mietne –1992 r. oraz w X Wojewódzkim Zjeździe ZOSP w Lublinie – 1997 r.

Jest kombatantem II wojny światowej.

Za swoją działalność został odznaczony: brązowym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” – 04.05.1966 r., srebrnym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” – 04.04.1971 r., złotym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” – 08.05.1972 r. oraz odznakami: „Za Zasługi we Współzawodnictwie Statutowym” – 15.11.1979 r., „Przyjaciel Dzieci” – 08.05.1981 r., „Złoty Znak Związku” OSP RP – 29.04.1983 r., „Srebrny Krzyż Zasługi” – 06.07.1983 r., „Medal 40-Lecia” – 22.07.1984 r., „Za Zasługi dla Lubelszczyzny”– 27.05.1985 r., „Złoty Krzyż Zasługi” – 06.04.1988 r., „Krzyż Armii Krajowej” – 1989 r., a także „Medal Wojska” – 1998 r.

Za swoją dotychczasową działalność został uhonorowany również wpisem do Księgi Honorowej Zasłużonych Pożarników Lubelszczyzny – 17.05.1987 r.

Po 50 latach służby w OSP, a w tym 40 latach prezesowania, w 2001 r. druh Witek zrezygnował z funkcji prezesa OSP. Obecnie jest jej Honorowym Prezesem i członkiem Zarządu Gminnego ZOSP RP w Urzędowie.

Dzięki dotychczasowej działalności druha Zygmunta Witka wiele w OSP Urzędów zmieniło się na lepsze.

 

 

|   Strona główna   |    Powrót   |    Do góry   |