Głos Ziemi Urzędowskiej 2002


Alfreda Latos

Spotkanie po 50-ciu latach

 Po drugiej wojnie światowej marzeniem wielu urzędowian było, by kształcić swoje dzieci w szkołach średnich i wyższych.

Marzenia spełniły się, kiedy 1 września 1945 r. w Urzędowie zostało zorganizowane gimnazjum, do którego wstąpiła młodzież ucząca się w kompletach tajnego nauczania podczas okupacji niemieckiej oraz młodzież z Urzędowa i okolicznych miejscowości.

Powołano komitet, który zajął się zbieraniem dobrowolnych funduszy od społeczeństwa na pokrycie wydatków związanych z remontem zrujnowanych pomieszczeń na szkołę oraz kupno niezbędnego sprzętu szkolnego i pomocy naukowych.

Szkoła mieściła się w rynku, w dość ciasnym budynku i nosiła nazwę „Prywatne Koedukacyjne Gimnazjum Ogólnokształcące Ogniska ZNP w Urzędowie”. W roku szkolnym 1950/1951 została przemianowana na „Prywatne Koedukacyjne Liceum Ogólnokształcące Ogniska ZNP w Urzędowie”. W latach 1945–1948 w szkołach średnich ogólnokształcących obowiązywał powojenny system nauczania. Po ukończeniu 6-letniej szkoły powszechnej można było iść do gimnazjum, ukończyć 4 klasy i 2 lata liceum.

W roku 1948 ówczesne władze wprowadziły typ szkoły 11-letniej ogólnokształcącej. Taką reorganizacją był objęty nasz rocznik.

W roku szkolnym 1947/1948 dyrektorem szkoły był Leopold Wójtowicz. Nasza klasa I liczyła wówczas 51 uczniów. W roku szkolnym 1950/1951 dyrektorem był Teodor Kurczyński, a grono nauczycielskie tworzyli: Maria Golińska, Julia Hubert, Franciszek Kłak, Józefa Wójtowicz oraz ks. Antoni Olszewski.

Po upływie 4 lat w klasie XI (maturalnej) pozostało 31 uczniów, zaś 20 przeniosło się do innych szkół. Już w lutym 1951 r. poinformowano nas, że w Kraśniku powstała klasa pedagogizująca i można tam kontynuować naukę. Pięciu uczniów skorzystało z tej propozycji i przeniosło się do Kraśnika, a byli to: Alfreda Cieślicka, Kazimierz Cieślik, Helena Łukasiewicz, Zofia Łuszczak i Wiesława Skrzat.

W Kraśniku otrzymaliśmy dwie matury, tzn. ogólnokształcącą i pedagogiczną. Po odebraniu dyplomu rozpoczęliśmy pracę zawodową w charakterze nauczyciela. Jako że obowiązywał wówczas tzw. nakaz pracy w szkole przeważnie w terenie wiejskim, pracowaliśmy w bardzo trudnych warunkach.

W kilka lat później każdy z nas musiał się dalej kształcić zaocznie doskonaląc swoją wiedzę. W klasie maturalnej w Urzędowie pozostało 26 uczniów, a byli to:

 
1. Lucyna Ajdelman
2. Tadeusz Bubliński
3. Stanisław Ambrożkiewicz
4. Jerzy Goliński
5. Sylwina Grabowska
6. Henryk Jachowicz
7. Sylwina Jagiełło
8. Wacława Kłak
9. Halina Kuś
10. Zofia Krasińska
11. Stanisław Krasiński
12. Lidia Masiak
13. Ryszard Mazur
14. Salomea Mikołajewicz
15. Ferdynand Mikołajewicz
16. Henryk Misztal
17. Janina Nowaczyńska
18. Czesław Niedziela
19. Zenon Pietroń
20. Władysław Solis
21. Hanna Surdacka
22. Halina Wlaźlacka
23. Władysława Wośko
24. Jan Wośko
25. Józef Wośko
26. Krystyna Wojtuszkiewicz.

Wychowawcą klasy był profesor Stanisław Stachura.

W miesiącu maju 1951 r. wszyscy zdali egzamin maturalny, otrzymali świadectwa dojrzałości i każdy wyruszył w dorosłe życie, szukając dla siebie odpowiedniej pracy, lub rozpoczął studia wyższe.

Muszę zaznaczyć, że nasza klasa była i jest jeszcze najbardziej zgrana, koleżeńska i nigdy nie utraciła ze sobą kontaktów.

Po wielu latach powstała myśl zorganizowania pierwszego zjazdu wszystkich wychowanków gimnazjum, który odbył się w maju 1987 r., drugi natomiast w czerwcu 1996 r.

Wreszcie po 50 latach odbył się zjazd absolwentów kończących maturę w 1951 r. Spotkanie odbyło się 19 maja 2001 r., a uczestniczyli w nim:

 
1. Stanisław Ambrożkiewicz
2. Bogdan Kwaśniak
3. Lidia (Masiak) Pawłowska     
4. Ryszard Mazur
5. Adam Szymczak
6. Halina (Kuś) Sochacka
7. Domicela (Dzikowska) Partyka
8. Zdzisław Latos
9. Alfreda (Cieślicka) Latos
10. Sylwina (Jagiełło) Rolla
11. Henryk Jachowicz
12. Kazimierz Cieślik
13. Tadeusz Bubliński
14. Janina Nowaczyńska
15. Jan Wośko
16. Salomea (Mikołajewicz) Krzysztoń
17. Zofia Krasińska
18. Władysław Solis
19. Aleksandra Solis
20. Zofia (Łuszczak) Gonder
21. Wiesława (Skrzat) Król
22. Wacława (Kłak) Złoto
23. Ferdynand Mikołajewicz
24. Helena (Łukasiewicz) Zabielska

 Była to bardzo podniosła i pełna wzruszeń uroczystość, która rozpoczęła się mszą św. odprawioną w naszej intencji w kościele pw. św. Mikołaja w Urzędowie przez księdza kanonika Edwarda Kozyrę. Po niej udaliśmy się wszyscy na miejscowy cmentarz, by złożyć wiązanki kwiatów i zapalić znicze na grobach naszych profesorów, koleżanek i kolegów.

Następnie spotkaliśmy się w Domu Kultury na wspólnym obiedzie. Uroczystość umilał zespół muzyczny. W trakcie poczęstunku wspominaliśmy lata szkolne i ich przeżycia. Było ich bardzo wiele, zarówno tych ciekawych, miłych, jak i smutnych, o swoich wzlotach i upadkach w pracy zawodowej, o awansach i zamiarach życiowych czy wreszcie o swoich rodzinach.

Oceniając ogólnie nasze spotkanie należy stwierdzić, że zjazd absolwentów urzędowskiego Liceum Ogólnokształcącego zdających maturę w 1951 r. udał się znakomicie, pozostawiając miłe i radosne wspomnienia. Uznanie i podziękowanie należy się komitetowi organizacyjnemu za wielki wysiłek i zaangażowanie w jego przygotowanie. Szczególnie zaś koleżankom: Zofii Krasińskiej, Janinie Nowaczyńskiej, Alfredzie Latos oraz kolegom: Władysławowi Solisowi i Stanisławowi Ambrożkiewiczowi. Serdeczne podziękowanie składamy pani Puacz za przygotowanie obiadu, dyrektorowi GOK mgr. Tomaszowi Wyce za udostępnienie lokalu oraz wszystkim uczestnikom naszego wspólnego i niezapomnianego spotkania.

 

Komitet organizacyjny Zjazdu uczniów kl. XI z 1951 r. w 50. rocznicę otrzymania świadectwa dojrzałości. 
Urzędów – maj 2001 r.

 

 

|   Strona główna   |    Powrót   |    Do góry   |