Głos Ziemi Urzędowskiej 2002


Od Redakcji

 
Drodzy Czytelnicy,
Członkowie i Sympatycy
Towarzystwa Ziemi Urzędowskiej!

W Państwa rękach jest już “Głos Ziemi Urzędowskiej 2002”. Od ubiegłego roku wiele się wydarzyło. Staraliśmy się więc o utrwalenie tego, co było przedmiotem zainteresowania mieszkańców Ziemi Urzędowskiej w jej szerokim, niemal historycznym rozumieniu, a także przypomnienie i zachowanie dla następnych generacji niezwykle ulotnych chwil sprzed wieków i dziesięcioleci. Ponownie dajemy możliwość poszerzenia wiedzy, wyrobienia sobie zdania i podjęcia polemiki. Ubiegłoroczne wydanie spotkało się z dobrym przyjęciem, wielokrotnie wyrażanym w korespondencji, recenzjach i rozmowach. Za te dobre słowa serdecznie dziękujemy.

W tegorocznym wydaniu, oprócz reporterskich skrótów i relacji z wydarzeń, kontynuujemy dział „100 lat temu”. W dziale „Ze starej fotografii” prezentujemy urzędowian i ich rodziny sprzed lat, głównie z początku wieku XX. Rubryka „Darz Bór”, redagowana przez Pawła Masiaka, zapoznaje z trudnościami, jakie napotykają w środowisku dawniej niezwykle popularne ptaki łowne – kuropatwy. W 2001 r. nie zabrakło rocznic. Swój jubileusz obchodziła Orkiestra Dęta Straży Pożarnej, a także chór. 50 lat po ukończeniu szkoły średniej w Urzędowie spotkali się jej dawni uczniowie. Do 40-lecia istnienia przygotowywała się szkoła w Leszczynie. Tropimy nadal ślady po sławnych urzędowianach. Stąd nowe wiadomości o Janie Michałowiczu i jego dziełach, opracowane przez Jerzego Mleczka – historyka sztuki, specjalistę od konserwacji zabytków. Na uwagę zasługuje także przedstawienie postaci Stefana Rachonia, słynnego muzyka i dyrygenta. W dziale historycznym chcemy zainteresować Państwa nieznaną do 1996 r. organizacją podziemną z czasów II wojny światowej o nazwie „Uprawa”. Wielu urzędowian brało czynny udział w jej działalności, co wynika z dokumentów źródłowych.

O zwyczajach sprzed dziesięcioleci łatwo można zapomnieć, gdy zabraknie kogoś, kto mógłby o nich opowiedzieć. Stąd artykuł Jana Lucjana Kochanowskiego o zwyczajach dożynkowych – na naszej ziemi zwanych Okrężnem. Towarzystwo Ziemi Urzędowskiej promuje zdrowie i sposoby jego zachowania. Wśród relacji z Tygodnia Kultury Zdrowotnej zamieszczamy tematy związane ze skoliozami, jaskrą i wodami mineralnymi. W roku planowanej kolejnej wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Polsce drukujemy wspomnienia spotkań Zygmunta Drzymały z Jego Świątobliwością, zarówno z czasów „krakowskich”, jak i późniejszych „rzymskich”. Do tej tematyki dołącza artykuł o krzyżach przydrożnych i umieszczanych w charakterze wotywno-błagalnym, autorstwa Mariana Surdackiego.

W „Głosie 2002” zamieszczamy również informacje o tym, że Urzędów nie pozostaje w tyle wobec nowości związanych z techniką komputerową. Jesteśmy obecni w sieci Internet jako strona, na której można znaleźć potrzebne o Ziemi Urzędowskiej informacje. Planujemy, by każde z wydań „Głosu” było w całości dostępne w Internecie. Adres internetowy strony wraz z adresem mailowym do korespondencji będzie od tego roku stałym elementem stopki redakcyjnej. Stroną zarządza Lech Dudziński, którego autorstwa jest wiele wspaniałych fotografii zamieszczanych w każdym z wydań naszego czasopisma.

Ostatni z działów „Głosu” zwykle poświęcamy pamięci tych, co od nas odeszli do wieczności. Tym razem, ze względu na zasługi naszego Drogiego Zmarłego, więcej miejsca przeznaczamy wspomnieniu osoby Tadeusza Mocha.

Zespół Redakcyjny pracuje cały rok starając się nie pominąć ważnych tematów zarówno dla ogółu urzędowskiego społeczeństwa, jak i poszczególnych osób. Zdajemy sobie sprawę z tego, że zarówno autorzy tekstów, jak i czytający te strony oczekują, że więcej miejsca poświęcimy interesującym ich tematom. Prosimy jednakże o wyrozumiałość dla ograniczonej ilości stron i kosztów, jakie trzeba ponieść przy każdym z wydań. W tym miejscu pragniemy wyrazić wdzięczność tym, którzy wsparli finansowo tegoroczne wydanie. Dziękujemy wszystkim członkom Towarzystwa i urzędowianom, którzy wykazali trud i zaangażowanie w wydanie tego czasopisma. Osobne podziękowanie kierujemy pod adresem autorów nie związanych z naszą „Małą Ojczyzną”. Wzorem ubiegłego wydania dołączamy te osoby do grona naszych Przyjaciół.

Małgorzata Anna Ciosmak – Przewodnicząca
Józef Gałkowski
Bożena Mazik
Anna Wnuk

Zespół redakcyjny przy pracy. Fot. L. Dudziński

 

 

|   Strona główna   |    Powrót   |    Do góry   |